Sosyal Güvenlik Hukukunda isteğe bağlı sigortalılık
Voluntary insurance in Social Security Law
- Tez No: 324963
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tez çalışmasında özetle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık SigortasıKanununda yer alan isteğe bağlı sigortalılık ile ilgili düzenlemeler, gelecekte uyuşmazlıkkonusu olabilecek hususlar bakımından incelenmiş ve açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmadaisteğe bağlı sigortalılığa ilişkin 5510 sayılı yasada yer alan hususların yanında 506 sayılıSosyal Sigortalar Kanunu,1479 sayılı Bağ-kur Kanunu ve de 2926 sayılı kanunda da yer alanhususlara da yer verilerek değerlendirme yapılmıştır. Böylece tez konusu mevcut ve mülgakanunlardaki düzenlemelere yer verilerek hazırlanmıştır. Diğer yandan hizmetlerinbirleştirilmesi ve ihyası bakımından mülga ve yürürlük mevzuatı birlikte işlenmiştir.Anahtar Sözcükler1. Sosyal Sigortalar2. Genel Sağlık Sigortası3. İsteğe Bağlı Sigortalılık4. Bağ-kur5. Sosyal Primler
Özet (Çeviri)
Briefly in this thesis study, regulations regarding to the Voluntary Insurance, takes partin 5510 numbered Law of Social Insurances and General Health Insurance, have beeninvestigated and tried to explained in the case of discrepancies that may occur in the future.Besides 5510 numbered law regarding to the Voluntary Insurance matters, subjects in 506numbered Law of Social Insurances, 1479 numbered Law of Social Security Organization forArtisans and the Self-employed and 2926 numbered Law have been also considered andevaluation have been made accordingly. Therefore, thesis subject has been prepared bygiving place to regulations in current and abolished laws. On the other hand, current lawshave been examined with abolished laws in terms of consolidation and rectification ofservices.Key Words1- Law of Social Insurances2- General Health Insurance3- Voluntary Insurance matters4- Social Security Organization for Artisans5- Social Prims