Roland Barthes'da mitlerin okunuşu
Reading of myths in Roland Barthes
  1. Tez No: 324965
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada 20. yüzyıl dilbilim kuramcılarından Roland Barthes'ın düşüncesinde mitlerin ve mit okumasının yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Tez Roland Barthes felsefesi içerisinde mitlerin okunuşunu göstermek üzere tasarlanmıştır.Tezin ilk bölümünde Roland Barthes'ı etkileyen iki büyük dilbilimci Ferdinand de Saussure ve Charles Sanders Peirce'ün fikirleriyle karşılaştırmalı olarak Barthes'ın göstergebilim anlayışı işlenmiştir. İkinci bölümde ise Barthes'ın dil, mit, ideoloji, göstergebilimsel çözümleme ve metin çözümlemesi kavramları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son bölümde ise, ikinci bölümde ayrıntılı olarak incelenen kavramların Barthes'ın kendi söylem örnekleri içerisinde nasıl kullanıldığı gösterilmiştir.Anahtar Sözcükler1. Göstergebilim2. Mit3. İdeoloji4. Söylem
Özet (Çeviri)
In this study, the importance and place of myth and myth reading in Roland Barthes?s thought have been investigated. The study is aimed to display the reading of myth in Roland Barthes?s philosophy.In the first chapter, Barthes?s idea of semiotics is examined in comparison with the view of Ferdinand de Saussure and Charles Sanders Peirce who had an influence on Barthes. In the second chapter, the concepts of language, myth, ideology, semiotic analysis and text-reading are examined in detail. In the last chapter, it has been aimed to show how the concepts which have been studied in detail are used within the examples of discourse.Key Words1. Semiotics2. Myth3. Ideology4. Discourse