The impact of Turkey's nationalistic culture on Turkish foreign policy making as observed in Turkey's relations with the central Asian Turkic republics
- Tez No: 43185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GARETH M. WINROW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Eski Sovyet Orta Asyası'nda ve Azerbaycan'da bağımsız Türk devletlerinin ortaya çıkması, Türkiye'deki örtülü Türk milliyetçiliği kültürünün hareketlenmesine yol açtı. Bu tezde, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinden beri örtülü kalmış olan aşırı Türk milliyetçiliği akımı, Türk aydmlarmca benimsenmiş olan özel ulus- oluşturma modelinin yapısıyla ilişkilendirilmektedir. Anthony D. Smith 'in bağdaşmaz nitelikteki Batı/sivil-coğrafi temelli ve batılı- olmayan/etnik modellerinin kombinezonu, Türk tipi ulus modelini meydana getirmektedir. Smith'in etnik millet modelinde, topluluğun mitsel, tarihi ve dilsel gelenekleri özellikle vurgulanmaktadır. Bu batılı-olmayan millet kavramında etnik-genetik mirasın özel bir önemi vardır. Buna karşılık Batı modeli tarihi bir anayurt, ortak bir yasal- sivil ideolojinin varlığını vurgulamaktadır. Bu çalışmada Türk seçkinlerinin Osmanlı İmparatorluğunu modern Türk ulusuna dönüştürmekte kullandıkları araçların mitsel özellikleri incelenmiştir. Bu ulusal mitler Barthes'ın mitlerin doğası hakkındaki teorisi kullanılarak ayrıştırılmıştır. Barthes mitleri“gösteren”ve“gösterilen”arasındaki çağrışımın bir sonucu olarak değerlendirmektedir. Barthes daha da ileri giderek iki düzlemli göstergebilimsel sistemin bütün mitsel konuşmaların altında yattığını vurgulamaktadır. Mitin taşıdığı mesaj dil düzleminde- derhal algılanan, yüzeysel anlam- ve mit düzleminde- yüzeysel anlamın çarpıtılması- işlev görmektedir. Barthes'ın mitolojiler konusundaki görüşleri Smith'in ulus kavramı ile bir arada ele alınmıştır. Buna göre, Türk uluslaştırma sürecinin başlangıç döneminde mitsel unsurlara fazlasıyla yaslanılmış, bunun sonucu olarak da örtülü kalmış bir pan-Türkizm akımıvıı gelişmiştir. Öte yandan, geçmişte negatif çağrışımlar uyandıran pan- Türkist tutumlar, günümüzde göreli olarak olumlu bir anlam kazanmıştır. Pan-Türkizmin bütün Türk halklarının politik-coğrafi birliğine ilişkin iddiaları, yerini Türk kültürel birliğine yönelik bir özleyişe bırakmıştır. Kültürel pan-Türkizmin bugünkü popülerliğine giden yolu döşeyen faktörler, Türkiye'nin eski Sovyet Orta Asyası ve Azerbaycan'daki Türk cumhuriyetleriyle ilişkisi açısından incelenmiştir. Türkiye'nin ileriye dönük olarak bir Türk kültür alanı oluşturmayı ve bu alanı yönlendirmeyi amaçlayıp amaçlamadığına ilişkin varsayım da bu çerçeve içinde ele alınmıştır. Buna göre, Kültür ve Milli Eğitim Bakanlıkları eski Sovyet Asyası'ndaki Türk Cumhuriyetlerine yönelik politikalarını kültürel bir pan-Türkizm çizgisine oturturken, bu yaklaşımın Dışişleri Bakanlığı tarafından benimsenmediği izlenimi uyanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of independent Turkic states in former Soviet Central Asia and Azerbaijan has triggered off the latent Turkish nationalistic culture in Turkey. Indeed, it has been lying dormant since the last days of the Ottoman Empire. In this thesis, the existence of a latent undercurrent of extreme Turkish nationalism has been related to the nature of the particular model of the national identity building adopted by the Turkish intelligentsia. The incompatible combination of Anthony D. Smith's Western/civic-territorial and non- Western/ethnic models constituted the Turkish framework of the nation. In Smith's ethnic model of the nation, there is an overemphasis on the mythical, historical, and linguistic traditions of the community. Genealogy assumes a special importance in this non-Western conception of the nation. The Western type, on the other hand, underlines the existence of a common civic-legal ideology, and an historic homeland. In this thesis, the mythical aspects of some of the important tools employed by the elites in transforming the Ottoman Empire to the modern Turkish nation have been examined. These national myths have been decomposed by using Roland Barthes's theory on the nature of mythologies. Barthes conceived of myths as the outcome of the association between a signifier and a signified. He further emphasized the two-level semiological system underlying every mythical speech. The message conveyed by the myth operates on the plane of language- -the immediate, surface meaning-, and the plane of myth--the distortion of the surface meaning.V The combination of Barthes's views on mythologies with Smith's conception of the nation has demonstrated that the overreliance on mythical elements in the initial phase of the Turkish nation-building process has unwittingly nourished a latent stream of pan-Turkism. The pan-Turkist attitude which used to have negative implications has, however, assumed a relatively positive connotation at present. Its claim for a political-geographical unity of all the Turkic peoples has been replaced by a yearning for Turkic cultural unity. The factors that have paved the way to the current popularization of cultural pan- Turkism will be analyzed with regard to Turkey's relations with the Turkic republics in post-Soviet Central Asia and Azerbaijan. The hypothesis that Turkey might be intending to establish and lead a prospective Turkic culture area has been studied in this context. It has been concluded that while the Ministries of Education and Culture tend to form their policies in a cultural pan-Turkist line, this would not seem to be the policy pursued by Turkish Ministry of Foreign Affairs.