Referandum sürecinde yazılı basının kamuoyunu oluşturma işlevi (Yeni Şafak- Radikal gazeteleri)
The process of creating a public referendum written press function (Yeni Şafak - Radical newspaper)
  1. Tez No: 324971
  2. Yazar: HATİCE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmada, 2010 referandumunda yazılı basının kamuoyunu oluşturma fonksiyonu ele alınmış, bu çerçevede Yeni Şafak ve Radikal gazeteleri ince-lenmiştir. Bu iki gazetenin yazılı basını temsil edebileceği düşünülmüştür. İki gazeteden yola çıkılarak yazılı basınla ilgili genel bir değerlendirme yapılmış-tır.Onbir günlük zaman dilimi içerisinde her iki gazetenin 2010 referandumuyla ilgili olarak değiştirilmesi planlanan Anayasa maddelerine ne kadar haberlerinde yer vererek kamuoyunu bilgilendirdiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the creating public opinion function of written press is discussed and in this context, Yeni Safak and Radikal newspapers are examined. These two newspapers are thought to represent the written media. On the basis of these newspapers, an overall evaluation is made on the written press.With regard to the constitutional articles that are being planned to be changed in the 2010 referendum, these two newspapers has been examined within this eleven- days time frame in relation to how much in news they focused on informing the public with regard to the changes planned with the 2010 referendum.