Aşâir ve Muhâcirîn Müdîriyyet-i Umûmiyyesi Teşkilât tarihi (1914?1922)
Institutional history of the General Directorate of Tribes and Immigrants (1914?1922)
- Tez No: 324980
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDET KELEŞYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tezde 1913 yılında Dâhiliyye Nezareti bünyesinde teşkil edilen İskân-ı Aşâir ve Muhâcirîn Müdîriyyeti'nin genel müdürlüğe dönüşüm süreci ile Aşâir ve Muhâcirîn Müdîriyyet-i Umûmiyyesi'nin kuruluşu, binası ilk önce ele alınmıştır.Çalışmanın devamında Genel Müdürlüğün merkez ve taşra teşkilatları ayrıntılı olarak arşiv belgelere dayanılarak işlenmiştir. Merkez teşkilatındaki şubeler ile taşra teşkilatındaki müdürlük ve memurluklar işlenirken karanlıkta kalan kısımlar arşiv belgeleriyle aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu teşkilat içinde çalışanların ele alındığı başlıklarda atama ve görevler aktarılmıştır.Genel Müdürlüğün çalışma yöntemi alt başlıklar halinde anlatılmıştır. Burada iskân hususu, araştırma ve inceleme çalışmaları ile Mondros Mütarekesi sonrasındaki faaliyetler yine belgeler doğrultusunda işlenmiştir.Böylece teşkilat tarihi açısından (Birinci Dünya Savaşı öncesi/esnâsı ve sonrası) üç dönemdeki yapısal durum ortaya konulmaya çalışılmış, kurumun bir sosyal yardım kuruluşu olduğu yönündeki düşünce kuvvetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with, above all else, the process of transformation of the Directorate of Settlement of Tribes and Immigrants, as set up in 1913 as part of the Ministry of interior, to a General Directorate and the establishment of the General Directorate of Tribes and Immigrants as a whole, together with the building assigned for the directorate.Next it analyzes the central and provincial organization of the General Directorate on the basis of archival documents and in detail. The unknown aspects of the branch offices of the central organization and the directorates and civil servant posts of the provincial organization have all been brought into light by means of archival material. The headings dealing with the employees of this institution have explained the procedures of appointment and the functions to be fulfilled.The working methods of the General Directorate are studied under two headings, which examines the problems of settling, research and explorations and the activities in the aftermath of Moudros Armstice in the light of documents.Thus, the structural aspects of the institution in three different phases, namely before, during and after the World War I have been explained, which fosters the idea that it functioned more as an institution of social aid organization