1990 sonrası Hollywood sineması romantik aşk filmlerinde aşk söylemi
Love discourse in Hollywood romantic films after 1990
- Tez No: 325008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada 1990 sonrası Hollywood sineması romantik filmlerinde sonsuza dek mutluluğun anahtarı olarak ifade edilen romantik aşk söylemi araştırılmıştır. Romantik aşkla sonsuza dek mutlu olmanın ilk anlatılarından biri antik Yunan'dan günümüze ulaşmış olan Eros ve Psykhe mitidir. Grimm kardeşler tarafından asıllarına sadık kalınarak derlenmiş olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Sindrella, Uyuyan Güzel ve Rapunzel gibi peri masalları da Eros ve Pskhe mitiyle büyük benzerlikler taşımaktadırlar. Antik çağlardan günümüze masallarla taşınmış olan romantik aşk miti 19. Yüzyılda Batıda aile kurumunun temeli olarak ideolojik bir anlam yüklenmiştir. Bu çalışmada romantik aşk miti Eros ve Psykhe'nin hikâyesine ve peri masallarına dayanarak tanımlanmış ve mutlu sonla biten Hollywood romantik aşk filmlerinde bu mitin yeniden nasıl üretildiği üzerine bir söylem çözümlemesi yapılmıştır. Romantik aşk mitinin 1990 sonrası Hollywood sineması romantik komedilerinde günümüz metropol insanına uyarlanmış öykülerle yenilenerek tekrar üretildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is on the discourse of romantic love in happy ending Hollywood romantic films after 1990. Happy endings of romantic love belongs to the idea of happy ever after. One of the first tales about happy ever after is found in antique Greek myth, Eros and Psykhe. Fairy tales Snow White, Sleeping Beauty, Sindrella, Rapunzel -which also can be traced back to antiquity- written by Grimm Brothers in 19th century have significant similarities with the myth of Eros and Psykhe. Myth of romantic love which origins back to antiquity was dispelled ideologically as the foundation of family in 19th century. Thus, this research questions the myth of romantic love in fairy tales as reinterpreted in Hollywood romantic comedies after 1990. Discourse analysis method is used to decypher the romantic love myth as thematized in todays Hollywood romantic comedies. As a conclusion it is claimed that myth of romantic love is re-produced by Hollywood romantic comedy films after 90s as adapted to the contemporary metropolitan life,