Televizyon gazeteciliğinde muhabirlerin mesleki yeterlilik beklentileri, Ankara alan araştırması
Professional competence expectations reporters in television journalism Ankara area survey
  1. Tez No: 325010
  2. Yazar: AHMET SELMAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkiye'de günde yaklaşık olarak 25 milyondan fazla izleyiciye hitap eden televizyon haberleri, hitap ettiği kitle düşünüldüğü zaman çok önemli bir hâl almaktadır. Verilen haberdeki herhangi bir yanlışlık, haberin yayınlandığı medya kuruluşunu derinden yaralayacağı gibi, bir takım toplumsal infiallere de neden olabilmektedir. Bu sebeple haberi hazırlayan, haberin temel direği olan muhabirlere, çok büyük iş düşmekte, kendilerini hem mesleki olarak hem de zihinsel olarak bu zorlu görevin üstesinden gelecek şekilde yetiştirmek zorunda kalmaktadırlar.Günümüzde haberin toplum üzerindeki etkisinin çok fazla olması nedeniyle, nerdeyse her büyük holdingin bir haber kanalı mevcut bulunmaktadır. 24 saat yayın esasına dayanan bu haber kanalları, kapitalist sistem içerisinde elbette ki reklam ve izlenme oranlarına bağlı olarak yayıncılık yapmaktadır. Bu durumda ise ekranlarında sürekli olarak ilgi çeken ve mümkünse taze olarak haber vermek zorunda kalmaktadırlar. Televizyon kanallarının emekçileri olan muhabirler, ekranlarda yer alacak olan haberleri hazırlayan kişiler olmaları sebebiyle bu hızlı ve tüketimi yüksek olan haber çarkı içerisinde var olabilmek için bir takım mesleki ve zihinsel özelliklere sahip olmak zorunda kalmaktadır. İşveren olarak televizyon kanalları bünyesinde barındırıp istihdam edeceği muhabirleri, eskiden olduğu gibi hantal ve oturduğu yerden haber yapan kişiler yerine, araştırmacı gazeteci özelliği taşıyan, tabir-i caiz ise taşı sıkıp haberi çıkaran kişlerden seçmektedir.Şartlar böyle olunca eskinin televizyon muhabiri yerine, artık araştırmacı, haber bulabilme yeteneği yüksek ve aynı zamanda teknoloji ile arası gayet iyi olan televizyon gazetecileri televizyon kanallarında kendilerine yer bulmaya başlamışlardır. Bu kişilerin sahip olmaları gereken özellikler ise mesleki yeterlilik olarak Avrupa Birliği kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış olup meslek liselerinde okutulmakta ve iki yıllık yüksek okul ve üniversitelere ise kaynak olarak müfredata girmeye başlamaktadır. Bu da bize önümüzdeki yıllarda televizyon muhabirliğinin çehresinin değişmeye başlayacağını göstermektedir.Anahtar Sözcükler1.Televizyon Gazetecisi2.Haber3.Muhabir4.Gazeteci5.Araştırmacı Gazetecilik
Özet (Çeviri)
Considering the great mass of viewers, which is more than 25 million, watching TV news daily, it should be given extra attention to this profession. Any single mistake on the news may not only cause a big damage on the media institution's prestige, but also it can lead to some societal destructions and harm. Therefore, the reporters, who are the main actors in preparing the news, have greater responsibility of improving themselves, professionally and mentally, to overcome the difficult situations.Because of the great impact of the mass media on the society, almost every big holding has a news channel. Of course, these 24-hour broadcasting channels pursue some benefits from the commercials and seek for higher rates in this Capitalist system, as well. This, indeed, leads them to make more interesting and updated news all the time. These people, who are the laborers and preparers of news on the TV channels, should have some professional and mental features in order to stay alive in this fast, highly consumed news circle of World. Therefore, the TV channels as the employers, do prefer and choose reporters that can investigate, and make reports in any condition and situation, rather than those who make slow and armchair reporting.. Due to these new circumstances, the new TV journalists, that are more investigative, have better skills to get news, and better in the use of technology in making reports, are taking part on the TV channels, instead of those obsolete TV reporters. The required features for these people are prepared by the Ministry of National Education according to the European Union standards of professional proficiency, and given in the vocational high schools. Furthermore, these are getting into the curricula of two-year higher education schools and colleges as a source. These developments show us that TV Journalism is going to start to make change and progress in the forthcoming years.Key Words1.Television Journalist2.News3.Reporter4.Journalist5.Investigative Journalism