Orta Anadolu'da demir çağı mimarisinin gelişimi ve kentleşme süreci
The development of the iron age architecture in the Central Anatolia and the process of urbanization
  1. Tez No: 325046
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu tezde, Orta Anadolu'da Demir Çağında siyasi yapıdaki değişimle beraber gelişen mimari ve bu mimariye bağlı olarak oluşan kentleşme süreci incelenmiştir.Dönemin siyasi gelişimiyle şekillenen kentleşme süreci kapsamında incelenmiş olan merkezler arasında Kerkenes Dağ, Göllüdağ, Gordion mimari kalıntıları bakımından çeşitliliği ile öne çıkmaktadır.Kızılırmak'ın kuzeyi ve güneyi baz alınarak araştırılan merkezlerde (Pazarlı, Alaca Höyük, B. Güllücek, Boğazköy, Maşat Höyük, Kaman- Kalehöyük, Kırşehir- Yassıhöyük, Kerkenes Dağ, Alişar, Ovaören-Yassıhöyük, Kültepe, Göllüdağ, Porsuk/ Zeyve Höyük, Suluca Karahöyük, Gözecik, Sultanhanı, Kululu, Gordion, Elbistan Karahöyük, Yassıdağ) açığa çıkan mimari kalıntılar üzerinde mimari gelişim incelenmiştir. Tespit edilen mimari yapıların niteliği Demir Çağ kronolojisi içerisinde, malzeme ve yapım teknolojileri açısından incelenmiştir.Açığa çıkartılmış olan kalıntılara göre Orta Anadolu'da Demir Çağı'nda yaşayan toplulukların Erken Demir Çağı, Orta Demir Çağı ve Geç Demir Çağı sürecinde mimari gelişimlerin yaşandığı, bu gelişmeyle beraber kentleşmenin geliştiğini söylemek mümkündür.Anahtar SözcüklerDemir ÇağıOrta AnadoluMimariKentleşme
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the architecture in the Central Anatolia which is developed by the changes in the political system of Iron Age and the urbanization process formed via of this architecture are analysed. Kerkenes Dağ, Göllüdağ and Gordion are among the centers which are analysed in relation to the urbanization process formed by the political developments of the Iron Age, stand out with the variety of their architectural relics.The research is made by focusing on the centers which are located on the Northern and Southern parts of Kızılırmak. These centers are specifically Pazarlı, Alaca Höyük, B. Güllücek, Boğazköy, Maşat Höyük, Kaman- Kalehöyük, Kırşehir- Yassıhöyük, Kerkenes Dağ, Alişar, Ovaören-Yassıhöyük, Kültepe, Göllüdağ, Porsuk/ Zeyve Höyük, Suluca Karahöyük, Gözecik, Sultanhanı, Kululu, Gordion, Elbistan Karahöyük and Yassıdağ. The architectural development is studied on the relics coming to the fore from the centers above. The quality of the localized architectural structures is analysed in the time sequence of the Iron Age in relation to material and labour technology.According to the relics coming to the fore, it is possible to say that the communities living in the Iron Age in the Central Anatolia experienced architectural developments during the Early Iron Age,Middle Iron Age and the Late İron Age which also led to development of the urbanization.Key WordsIron AgeCentral AnatoliaArchitectureUrbanization