Acentelik sözleşmesinde tarafların hakları ve borçları
Rights and obligations of agency contracter
  1. Tez No: 325095
  2. Yazar: ARİF KORAY MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.ERDEM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
?Acentelerin Hakları ve Borçları? başlıklı bu tezimizde öncelikle acentelik kurumunun nasıl oluştuğu, tarihi ve benzer hukuki ilişkilerden farkları ortaya konmuştur. Daha sonra acentelik sözleşmesine göre acentelerin hakları ve borçları ele alınmıştır. Tez başlığımız ?Acentelerin Hakları ve Borçları? olmasına rağmen çalışmamızda önce acentenin borçlarını,sonra haklarını anlatmayı uygun gördük. Bunun nedeni ise kanun sistematiğinde önce acentenin borçları sonra haklarının anlatılmasıdır.Çalışmamızda Yeni Türk Ticaret Kanunu ile şu an yürürlükte olan Ticaret Kanunu arasındaki farkları ve getirilen yenilikleri göstermeye çalıştık. Acentelik sözleşmesi iki taraflı (sinallagmatik) ve sui generis (kendine özgü yapısı olan) bir sözleşme niteliğindedir. Acentenin hakları, müvekkilin borçlarını; müvekkilin borçları ise acentenin haklarını oluşturacaktır. Bu nedenle de 3. bölümde müvekkilin hak ve borçlarını daha önce ele aldığımız için tekrara düşmemek adına kısa ve öz olarak çalıştık.Sonuç olarak, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile acentelik kurumu daha önemli hale gelmiştir. Müvekkilin borçlarının da kanunda düzenlenmiş olması kanun sistematiğine uygundur. Ancak bu durum bazen kanunun tekrarı haline gelmiştir. Yeni Ticaret Kanunu' nun yürürlüğe girmesi ile denkleştirme tazminatı gibi önemli bir düzenleme de artık hukuksal olarak yer bulacaktır.
Özet (Çeviri)
In our thesis herein titled ?Rights and Obligations of Agencies?, first of all, how the agency organization is established, the differences of them from the historical and similar legal relationships are discussed. Then, the rights and obligations of the agencies are handled according to the agency contract. Despite that our thesis heading is the ?Rights and Obligations of Agencies?, we deem proper to discuss first, the obligations of agencies and then, rights of them in our study. The reason is that firstly, the obligations of agency and then, its rights are told in the law systematic.We try to show the differences between the New Turkish Commercial Code and applied Turkish Commercial Code, and innovations that are brought currently. Agency contract is the bilateral (synallagmatic) and sui generis (having structure specific to it) contract. The rights of agency will form the obligations of client, and the obligations of client will form the agency?s rights. Therefore, we discuss the rights and obligations of the client in brief and shortly in the Chapter 3 in order to avoid repeating, since we have discussed earlier.Consequently, the agency organization has become more important through the New Turkish Commercial Code. Arranging the obligations of client under the law is compliant to the law systematic. However, this case has sometimes become the repetition of law. Upon enforcement of the New Turkish Commercial Code, the important arrangement such as offset compensation will also take place legally.