Controlling migration and hybrid model: A comparison of western balkans and North African countries
Kontrollü göç ve hibrit model: Kuzey Afrika ile Batı Balkan ülkeleri kıyaslaması
- Tez No: 325119
- Danışmanlar: PROF. DR. WOLFGANG VOEGELİ, DOÇ. DR. CAN DENİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Batı Balkanlar ve Kuzey Afrika ülkelerinden AB'nin yüksek gelire sahip ülkelerine olan göç akışlarını araştırmaktadır. Batı Balkanlar ve Kuzey Afrika ülkelerinin ampirik, analitik ve politik kıyaslamaları dikkate alınarak göç ve sığınmacılık sorunsalları Üçlü Kazanım bakış açısından analiz edilmiştir. Araştırmada Batı Balkan göç deneyimi vurgulanarak nasıl Kuzey Afrika ülkelerindeki kaotik göçün yönetilebileceği sorusunun yanıtı irdelenmeye çalışılmıştır. Genel anlamda, AB'nin genişleme ve komşuluk politikaları, AB üye ülkelerin göç politikaları için belirlediği önceliklerindeki yakınsama/ıraksama ve AB demografik değişimindeki (i.e. yaşlanan nüfus) göç dinamikleri üzerinde anlamlı etkileri vardır. Bu bakımdan, göç araştırma sahasında ideal hibrit yapısı kapsamında kontrollü göçün ve dolaylı merkeziyetleşmenin daha etkili ve doğru olup olmayacağını anlamak maksadı ile devlet, özel sektör ve sivil toplum üçlemesinin (hibridite) test edilip incelenmesinde fayda vardır. Araştırma, yönetişim modellerini içerecek şekilde üçlü kazanım yaklaşımı ile hibrit model diyalektiklerini (örneğin? menşei ülke-devlet, kabul eden ülke-özel sektör, sivil toplum-göçmenler) sunmaktadır. Esas argüman yöntemsel olarak vakâ çalışma araştırması, zemin teorisi (grounded theory) ve normatif yaklaşımların kullanılması yoluyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates migration flows from Western Balkans and North African countries to the high-income countries of the EU. Migration and asylum issues were analysed with taking into account empirical, analytical and political comparisons of Western Balkans and North African countries from the triple win solution point of view. The research attempts to emphasize Western Balkans migration experience in order to respond how to manage and/or control chaotic migration with respect to North African countries. In a sense, the EU enlargement and neighbourhood policies have significant effects on EU migration dynamics of demographic change (i.e. ageing population) and convergence/divergence of EU member states? priorities for migration policies. From this standpoint, the role of the triangle (hybridity) ? state, private sector and civil society in migration research ought to be argued to verify whether a controlling migration by an ideal hybrid structure and indirect centralisation will be more effective and accurate or not. The research presents dialectics of triple win approach and hybrid model (i.e. home country-state, host country-private, and civil society-migrants) with using governance models. The main argument was tested methodologically through using case study research, grounded theory, constructivist and normative approaches.