Uluslararası ilişkiler teorilerinde güvenlik kavramı
The security concept in the theory of international relations
- Tez No: 325118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KAZAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı Ulus-Devletin gelecek yirmi ? otuz yıllık dilim içersinde geleceğinin barkodlanmasıdır. Bu yüzden analizimize Ulus-Devlet tanımlanması ve kronolojik süreç içersinde başladık ve daha sonra bu sürece Güvenlik Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Teorilerini entegre ettik. Birinci Dünya Savaşından itibaren Ulus-Devlet dış politika analizlerinin temel aktörüdür. Bu durum 1990'lara kadar Güvenlik Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Teorilerine yansımıştır. Bu tarihten sonra Ulus-Devlet farklı paradigmalardan farklı ve daha karmaşık, küreselleşme, kimlik çatışması, terörizm, organize suç, yasadışı göç gibi tehditler aldı. Bu tehditler Ulus-Devletleri ve onun Westphalian paradigmasını değişime zorladı. Bu durum en çok Uluslararası İlişkiler disiplinini etkilemiştir. Bizim yaklaşımımız Uluslararası İlişkiler Teorilerinde ki Güvenlik Kavramının Ulus-Devleti ve onun geleceğini beslediğine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain and to map the future of Nation-State in the next twenty - thirty years. I analyse the definations of Nation-State and its chronological process, within the context of Security Studies and International Relations Theories. Since The First World War, Nation-State has been main actor in foreign policy analysis. This situation has been reflected into International Relations Theory and Security Studies until the 1990. After this date, the nation states took a distintct and more complicated threat from different paradigms, such as globalizations, clash of identitity, terrorism, organized crimes and illegal immigration. These threats compelled to change Nation States and thus its Westphalian paradigm. This stiuation effected mostly the discipline of International Relations. Our approach is that, the concept of Security in İnternational Relations Theory also nourishes Nation-State and its future.