Abortus sonrası intrauterin adezyon oluşumunu önlemek amacıyla profilaktik Östrojen kullanımı ve fertilite üzerine etkisi
Use of prophylactic estrogen to prevent intrauterine adhesion after abortion and its effect on fertility
- Tez No: 658406
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SÜHA SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada östrogenin, recurrent abortus, missed abortus, inkomplet abortus anembriyonik gebelik nedeniyle yapılan küretaj sonrasında ortaya çıkabilen endometrial veya endoservikal adezyon oluşumunu önleme ve fertilite oranlarına etkisini araştırdık. Randomize kontrollü ve prospektif olarak dizayn edilen bu çalışmaya 58 hasta alındı. Hastalar 3 ana gruba ayrıldı. Tedavi grubundaki 19 hastaya 14 gün 2.5 mg konjuge equine östrogen(Premarin 1.25, Wyeth,Türkiye) ve 8 gün doksisiklin 200 mg (Monodoks, Deva, Türkiye); 20 hastaya doksisiklin 200 mg(Monodoks. Deva, Türkiye): kontrol grubunu oluşturan 19 hastaya hiçbir şey verilmedi. Ayrıca tüm hastalara demir preparatı (Ferrum fort, Abdi (İbrahim, Türkiye) ve naproksen sodyum(Apranax, Abdi İbrahim, Türkiye) verildi. Hastalara küretaj sonrası ortalama 8-12 hafta boyunca doğum kontrol yöntemi olarak eşlerinin kondom kullanmaları önerildi. Bu sürenin sonunda tüm hastalara histeroskopi yapılıp intrauterin adezyon açısından değerlendirildi. Avrupa Histeroskopi Derneğinin intrauterin adezyon klasifikasyonuna göre sınıflandırıldı. Antibiyotik başlanan olgulardan adezyon saptanan 6 hastadan 2'sinde grade 1, 3'ünde grade 3, 1'inde grade 4 adezyon tespit edildi. Östrogen ve antibiyotik başlanan olgulardan adezyon tespit edilen 2 hastadan 1'i grade 1, diğeri grade 2 idi. Hiçbir şey başlanmayan gruptan adezyon tespit edilen 5 hastanın 3'ü grade 1,2'si grade 2 idi. Tüm olguların periyodik takiplerinde reprodüktif sonuçtan gruplara göre incelendiğinde A grubunda 12(%60) hastamızda, B grubundan 17(%89_4), C grubundan 10(%52,6) hastamızda gebelik testi(+) saptandı ve bu hastalar rutin gebelik takip programına alındı. Gebelik testi pozitif olan 39 hastanın gebelik takip sonuçlarına bakıldığında A grubunda 10 hasta miada erişti, 1 hasta 8 haftalık abortus ile sonuçlandı 1 hastamızda da tubal ektopik gebelik gelişti ve Iaparoskopik girişim ile tedavi edildi. B grubundan 14 hastamız miada erişti. 1'inde 7 haftalık diğer 2 hastamızda da 12 ve 13 haftalık 2. trimester abortusu gelişti. C grubundan 9 hastamız miada erişti. Bu gruptan bir hastamızda erken membran rüptürü nedeniyle prematür eylem gerçekleşti. Adezyon saptanan 13 olgunun izlenimleri sırasında 6 hastada (%46.1) gebelik testi pozitifliği saptandı. ve hastalar rutin gebelik takip programına alındı. 6 hastanın 4'ü (%71)'i miada erişti ve yaşayan bebek doğumu ile sonuçlandı. 1 hastamızda (%14.5) ilk trirnester abortusu, 1 hastamızda da (%14.5) ikinci trimester abortusu saptandı. Sonuç olarak abortus nedeniyle yapılan küretaj sonrasında profilaktik östrogen kullanımının hem adezyon oluşumu hem de fertilite üzerine anlamlı derecede etkisi olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
We in this study investigated the role of estrogen in preventing Endormetrial end endoservical adhesion formation after the curretage performed due to recurrent abortus and anernbryonic pregnancy. 58 patients were included in this randomized, controlled , prospective study. 19 patients in the treatment group were treated with 2.5 mg conjugated equine estrogen (Premarin 1.25,Wyeth,Turkey); for 14 days 20 patients were treated with doxycycline 200 mg(Monodox,Deva.Turkey).19 patients in the control group had no medication.All pafients took iron derivatives(Ferrum Forte Abdi Ibrahim, Turkey) and naproxen sodium(Apranax,Abdi Ibrahim Turkey).Patients were instructed to have intercourse using candorns for 8-12 weeks. All patients at the end of this interval underwent histeroscopia. seeking for intrauterin adhesions. Adhesions were classified according to the standards of Europian Hysteroscopic Society. 2 of the 6 patients taking medication on antibiotics were found to be grade 1, 3 of them were grade 3, and 1 of them was found to have grade 4 adhesions. in the estrogen and antibiotics taking group, 2 patients were found to have adhesions, one of which was classified as grade 1 where as the other was grade 2.With the group taking no medication alt patients were found to have adhesions.3 of these patients had grade 1,2 of them had grade 2 adhesions. Considering the reproductive outcome of these patients, through periodic follow up, 12 patients in group A(%60), 17 patıents in group B(%89 4) and 10 patients in group C (%52.6) performed pozitive pregnancy test and these patients were undertaken into routine pregnancy follow-up. Amongost these 39 patients screrming pozitive pregnancy, 10 patients in group A accomplished 39 weeks of gestation.1 had 8 week of abortıon, and .1 had tubal ectobic pregnancy ending up with laparoscopic surgery. 14 patients in group B had term pregnancies, had 7 weeks of abortion while 2 other patients had 12 and 13 weeks of abortion respectively. 9 patients in group C had term pregnancies 1 patient in this group had preterm delivery due to prematüre rupture of membranes. 6 of 13 patients who had adhesion formation and were treated, observed positive pregnancy screening during follow up.4 of the 6 patients ended up with term pregnancies(%71) and viable fetuses. One patient had a first trimester (%14.5) another patient had a secund trimester abortion (%14.5). As a conclusion , prophylactic treatment with estrogen after abortion, provides a significant improvement on adhesion formation and fertility.