Döviz kuru beklentilerinin oluşumu ve rasyonalite analizi: Türkiye üzerine uygulama
Expectation formation and rationality analysis: Application on Turkey
  1. Tez No: 325135
  2. Yazar: ŞEBNEM ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, günümüz iktisat yazınında hakim görüş olan ?Rasyonellik? varsayımı ve döviz kuru beklentilerinin nasıl oluşturulduğu TCMB Beklenti Anketi'nden elde edilen verilerle uygulamalı olarak test edilmektedir.Çalışmada 2001-2012 dönemine ait cari ay sonu ve 12 ay sonrası dolar kuru beklenti verileri kullanılmıştır. Öncelikle, beklentilerin rasyonel olup olmadığı yansızlık, etkinlik ve kısıtlı eşbütünleşim testleri ile araştırılmış, daha sonraki bölümde tahmincilerin beklentilerini oluştururken ekstrapolatif, adaptif ve regresif beklenti oluşum mekanizmalarından hangilerini kullandıkları incelenmiştir.Sonuçlar, cari ay sonuna ilişkin kur beklentilerinin, gerçekleşen değerlerin yansız bir tahmincisi olduğunu göstermektedir. Ancak sonuçlara göre ekonomik birimler tahminde bulunurken mevcut tüm bilgiyi kullanmamaktadırlar. Rasyonellik hipotezi 12 ay sonrası döviz kuru tahminleri için ise tümüyle reddedilmiştir. Ayrıca tahmincilerin kur beklentilerini oluştururken geçmiş dönem tahmin hatalarını göz önünde bulundurdukları ve dolar kurunda gerçekleşen beklenmedik bir hareketin, gelecek dönemde aynı yönlü bir hareket gerçekleşeceği beklentisi yarattığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study emprically tests the ?Rationality Hypothesis?, which is the contemporary dominant assumption in economics literature, and the expectation formation mechanisms by using data obtained from CBRT Expectation Survey.Data used in the study consists of 1 month and 12 month ahead USD/TRY exchange rate expectations for the period 2001-2012. Firstly, the rationality of expectations was investigated via unbiasedness, efficiency and restricted cointegration tests. In the following chapter, extrapolative, adaptive and regressive expectation formation mechanisms were tested in order to investigate which of the expectation formation mechanisms forecasters adopt while generating their exchange rate expectations.Results indicated that 1 month ahead exchange rate expectations are unbiased predictors of the realized exchange rates. However, it is found that the economic agents do not always use all available information when forecasting. In addition, rationality hypothesis for 12 month ahead exchange rate expectations is rejected entirely. Moreover, the results show that forecasters take the last forecast error into consideration while forming their expectations and an unexpected movement in exchange rates generates an expectation of movement in the same direction.