Para politikasında beklenti yönetimi: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası örneği (2001-2017)
Expectation management in monetary policy: Turkish Central Bank sample (2001-2017)
- Tez No: 537191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda, merkez bankaları para politikalarının tasarımında beklentileri giderek daha fazla hesaba katmaktadır. Özellikle enflasyon hedeflemesi rejiminde politika başarısı beklentilerin yönetimiyle yakından ilgilidir. Bu çalışmada, beklenti yönetiminin para politikası üzerindeki etkileri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2001 yılı sonrasında oluşturduğu iletişim politikası aracılığıyla beklenti yönetimi stratejisinden elde ettiği sonuçlar, döviz kuru ve enflasyon oranı üzerinden incelenmiştir. Bu genel yaklaşım altında, ilk bölümde para politikasının genel çerçevesi kuramsal görüşler ışığında incelenmiş, para politikasının reel ekonomiyi etkileme yolu olan aktarım mekanizması üzerinde durulmuştur. Para politikası amaç ve araçlarına ilave olarak uygulama rejimleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, para politikası başarısında merkez bankalarının ve beklentilerin işlevini ortaya koymak adına dünyada ve Türkiye'de merkez bankacılığının gelişimi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bağımsızlık süreci ve beklentilerin yönlendirilebilmesi bakımından gerekli unsurlar sıralanmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2006 yılında uygulamaya koyduğu açık enflasyon hedeflemesi rejimi kapsamında dizayn ettiği iletişim politikasının enflasyon oranı ve döviz kuruna yönelik beklentileri yönetip yönetemediğiyle ilgilidir. Sonuç ve önerilerin yer aldığı son bölümde, diğer bölümlerdeki değerlendirmeler çerçevesinde enflasyon ve döviz kuru beklentilerinin yönetimi için yapılması gereken hususlar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, central banks have gradually considered expectations in the design of their monetary policies. Policy success, especially in inflation targetting regime, is closely associated with management of expectations. In this study, the effects of expectation management on monetary policy and the results of expectation management strategy,which designed by Turkish Central Bank after 2001 via communication policy, are examined in terms of exchange rate and inflation rate. Under this main approach, general framework of monetary policy in the light of theoretical thinking and transmission mechanism, which is the way of influencing from monetary policy to real economy, are analyzed. In addition to aims and instruments of monetary policy, regimes are tried to be explained in first part. In second part, in order to show the function of central banks and expectations in policy success, the evolution of central banking in the World and Turkey, the process of independence of Turkish Central Bank and the necessary conditions about expectation management are studied. Third part is about the communication policy, which is introduced and designated by Turkish Central Bank within the scope of inflation targetting regime in 2006, can canalize the expectations related with exchange and inflation rates or not. In the final and recommendation part, things specified to manage the expectations of exchange and inflation rates according to assessments in other parts.