Yoksulluk ve işsizliğe post keynesyen yaklaşım
Post keynesian aproach to poverty and unemployment
  1. Tez No: 325140
  2. Yazar: CAFER BERK ZEVKLİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYIM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin hedefi , işsizliğe ve yoksulluğa karşı güncel politik öneriler olan temel gelir ve devletin nihai işveren olma rolü ile ilgili bilgi vermek olmaktadır. Klasik liberalizm döneminden başlanarak, günümüze değin olan piyasa-devlet ilişkisi ve işsizlik-yoksulluk ilişkisi farklı ekollerin perspektifinden anlatılacaktır. Var olan işsizliğe yönelik olarak post keynesyen ekolün teorik ve politik önerileri günümüz koşullarının terimleriyle tanıtılacaktır. Bunun için ise klasik dönem iktisatçıları olan Marx, Smith, Ricardo, Polanyi ve fikirleri referans alınacaktır. Keynesyen teori içinse öncelikle John Maynard Keynes ve ikinci olarak da takipçisi olan Minsky'nin fikirleri analiz edilecektir. Birinci bölümde Polanyici bir perspektifle işsizlik, yoksulluk, devlet ve piyasa ilişkisi incelendikten sonra emek piyasalarının uğradığı dönüşüm tartışılacaktır. İkinci bölümde temel gelir politikaları ve bunu deneyimleyen ülkeler incelenecektir. Üçüncü bölümde Keynes ve onun takipçisi olan Minsky hakkında bilgi verilecektir ve post keynesyen iktisat hakkında Minsky'nin fikirleri anlatılacaktır. Dördüncü bölümde post keynesyen okulun metodolojisi ve post keynesyen ekolün işsizlik ve yoksulluğa yönelik politik önerileri analiz edilecektir. Beşinci bölümde ise ülke örnekleri anlatılarak Türkiye'de devletin son işveren mercii olma rolünün uygulanabilirliği ile ilgili bir kıyaslama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Target of this thesis is to give information about the newly political suggestions which have been named ?basic income guarantee? and ?employer of last resort? to unemployment and poverty. Starting from the clssical liberalism period `till today, relationship between market and government and relationship between unemployment and poverty will be analyzed by the different perspectives of views. Post keynesian school?s political and theoritical suggestions to unemployment will be presented in term?s of today?s conditions. For this, we will refer to classical economists, such as Marx, Smith, Ricardo, Polanyi and their ideas. For Keynesian theory firstly John Maynard Keynes?s and secondly his follower Minsky?s ideas will be analyzed. In the first section, unemployment, poverty, government and market system will be investigated by a Polanyian perspective and than change in the labour market will be discussed. In the second section basic income policies and countries which have experienced this policy investigated. In third chapter, information about Keynes and his follower Minsky will be given and Minsky?s ideas about the post keynesian economy will be presented. In the fourth chapter, the post keynesian school?s metodology and political suggestions of post keynesian economy to unemployment and poverty will be analyzed. In the fifth chapter national examples of employer of last resort will be investigated and than this theory will be compared with Turkey.