Yoksulluk ve Türkiye'deki boyutu
Poverty and its dimension in Turkey
  1. Tez No: 279491
  2. Yazar: AHMET EMRE TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Analiz sonuçlarına göre, enflasyon, işsizlik ve yatırımlar, yoksulluk sınırını arttırırken, Gayri Safi Yurt İçi Hasıladaki artış, yoksulluk sınırını azaltmaktadır. Kurulan model, iktisadi, ekonometrik ve istatistiksel olarak anlamlı bir modeldir. Dolayısıyla bu model üzerinde, yoksulluk sınırının 2010 değeri de tahmin edilmiştir. Dönem içi (Ex-post) ve dönem dışı (Ex-ante) değerler incelendiğinde, tahmin değerlerinin gerçek değerlerle yakın çıktığı görülmektedir. 2010 yılının ilk 10 aylık verilerine göre yaklaşık 2716 lira olan (TÜRK-İŞ verileri) yoksulluk sınırı, kurulan modelde yaklaşık 2558 lira olarak öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
According to the results of the analysis; while inflation, unemployment and investments increase the poverty threshold, on the other hand increment in the gross domestic product decreases the poverty threshold. Created model is a significant model in terms of economic, econometric and statistical. Therefore, the value of poverty threshold of 2010 was also estimated in the model. During the examination of ex-post and ex-ante values, it is observed that the predicted values are close to the real values. From the first 10 months of 2010, while the poverty threshold was 2716 Turkish Liras according to the data (TURK-IS syndicate) , it was predicted as 2558 Turkish Liras in the created model.