Demokratik hukuk devleti ve hükümet sistemleri perspektifinden Türk anayasal tarihinde Cumhurbaşkanlığı
View point of democratic rule of law and government systems presidency at Turkish constituonal history
  1. Tez No: 325152
  2. Yazar: ABDULLAH KÜTÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM UĞUR ESGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
?Demokratik Hukuk Devlet ve Hükümet Sistemleri Perspektifinden Türk Anayasal Tarihinde Cumhurbaşkanlığı? başlıklı bu çalışmada; ülkemizde Cumhurbaşkanı seçimi ve yöntemleri, hükümet sistemleri konularına, hukuk devleti, çoğulcu demokrasi, kişi haklarının korunması, cumhuriyet, egemenlik, siyasi iktidar, iktidarın sınırlanması konuları perspektifinde yaklaşılmıştır.Çalışmada, Ülkemizde Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Cumhurbaşkanı seçimleri sürecinde yaşanan siyasi olaylar aktarılmış, 2007 Yılında sistemimize giren Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, yetkileri, tarafsızlığı ve sorumsuzluğu, hükümet sistemleri ve Anayasalarımız düzenlemeleri karşısında hükümet sistemimizin hükümet sistemleri sınıflamasındaki yeri ile ilgili görüşlere yer verilmiştir.Metnin sonuna Cumhuriyet Tarihi'nde yaşanan Cumhurbaşkanı seçimleri, Anayasalarımıza göre Cumhurbaşkanlarının seçilme usulleri, yetki ve sorumluluklarını gösterir tablolar eklenmiştir.Aktarılan siyasi olaylar, hükümet sistemleri, Cumhurbaşkanını seçim usulü, yetki ve sorumluluğu ile ilgili görüşler neticesinde, ülkemizde siyasi iktidarın dolayısı ile seçim kazanan siyasi patilerin sadece yürütme erkinde etkin olmaya çalışmakla kalmayıp yasama ve dahi yargı erki üzerinde de etkin olmaya çalıştıkları, bu bağlamda, siyasi iktidarın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de etkin olmaya çalıştığı, cumhurbaşkanlığı makamının anayasal düzenlemelerimize rağmen sistem içerisine kilit bir siyasi rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study entitled ?View Point Of Democratic Rule Of Law and Government Systems Presidency at Turkish Constituonal History?; matters of procedures and election of the president in our country and government system are taken in hand from the viewpoint of rule of law, pluralistic democracy, protection of personal rights, republic, sovereignty, political power and restrictions on political power.In the study, political events in the process of presidential elections with the proclamation of the republic are conveyed along with the views on the election of the president by the public that took effect as of 2007, presidential power, neutrality and nonliability, government systems and the position of our government system among the classification of government systems in the presence of our constitutional regulations.At the end of the text; tables displaying the presidential elections exercised in the history of the republic, procedures of presidential elections in accordance with our constitutions and the presidential powers and liabilities are appended.As a result of the views on the political events, government systems, procedures of presidential election and presidential liabilities conveyed, the conclusion drawn is that the political power, thereby the political parties to carry the elections; not only hold and exercise the executive power but also try to build an impact on judicial power and even legislative power. Consequently, it can be put forth that political power also tries to exercise an effect on presidential elections and despite our constitutional regulations; presidency possesses a pivotal political role within the system.