Açık denizlerde devletlerin müdahale yetkileri: Mavi Marmara örneği
States? jurisdiction over ships on the high seas : Example of Mavi Marmara
- Tez No: 325153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BARIŞ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma açık denizlerde gemiler üzerindeki devletlerin yetkileri hakkındadır. Çalışmada açık denizlerde devletlerin müdahale yetkileri kapsamında Mavi Marmara olayı incelenmiştir. Çalışmada 1958 tarihli Cenevre Açık Deniz Sözleşmesi ve 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nden yararlanılmıştır. Açık denizler, denize kıyısı olsun olmasın bütün devletlerin yararlanmasına açıktır. Açık denizlerin serbestîsi modern deniz hukukunun temel prensibidir. Genel olarak açık denizlerde devletler, kendi bayrağını taşıyan gemiler üzerinde kanun koyma ve yargılama yetkisine hususi olarak sahiptirler. Fakat açık denizlerdeki bayrak devletinin yetkileri mutlak değildir. 1958 tarihli Cenevre Açık Deniz Sözleşmesi ve 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi çeşitli istisnai durumlarda üçüncü devletlere yabancı bayraklı gemiye müdahale yetkisi vermiştir. Bu istisnalar kesintisiz takip, ziyaret hakkı, deniz haydutluğu, köle ticareti, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve açık denizden izinsiz yayın yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
?Açık Denizlerde Devletlerin Müdahale Yetkileri: Mavi Marmara Örneği? is about states? jurisdiction over ships on the high seas. Mavi Marmara incident was inspected about states? jurisdiction over ships on the high seas in this work. High Seas Convention in Geneva in 1958 and United Nations Convention on the Law the Sea in 1982 were used in the work. The high seas are open to all states, whether coastal or landlocked. Freedom of the high seas is a fundamental principle in modern law of the sea. In general, the flag state has the exclusive right to exercise legislative and enforcement jurisdiction over its ships on the high seas. But the exclusiveness of the flag state?s jurisdiction is not absolute on the high seas. High Seas Convention in Geneva in 1958 and United Nations Convention on the Law the Sea in 1982 admit of several exceptions about jurisdiction over foreign ships to third states. The exceptions are hot pursuit, right of visit, piracy, slavery, drug trafficking and unauthorized broadcasting.