Gemiyi ziyaret hakkı
Right of visit the ship
- Tez No: 762825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bayrak devletinin münhasır yargı yetkisi ilkesi uyarınca açık denizlerde bir gemi, yasal olarak bayrağını taşıdığı devletin münhasır yargı yetkisine tabidir. Bir devlet başka devletin bayrağını taşıyan gemiye müdahale edememektedir. Ancak uluslararası hukukta belirli durumlarda bu ilkenin istisnaları tanınmaktadır. Çalışma bu ilkenin istisnasını oluşturan ziyaret hakkı kapsamında, açık denizde bir devletin yabancı bayrak taşıyan bir gemiyi hangi durumlarda durdurabileceği, ziyaret edebileceği, arayabileceği ve hatta tutuklayabileceği istisnaları konu edinmektedir. Çalışma kapsamında öncelikle açık deniz özgürlükleri ve tarihçesi ile bayrak devletinin münhasır yargı yetkisi incelenecek, daha sonra bayrak devletinin münhasır yargı yetkisinin istisnaları ve bu istisnai durumlarda devletlerin yabancı bayraklı gemiler üzerinde hangi yetkileri kullanabileceğine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
According to the flag state exclusive jurisdiction law, a ship on the high seas legally subjects to the flag state's exclusive. One state cannot interfere with the ship which has a different flag flying of another state. However, in the international law there are exceptions to this principle in certain circumstances. In this work we discussed about the exceptions under the right to visit. On the high seas how to stop a foreign flag ship, how to visit a ship, how to search a ship and even how to arrest a ship are the subjects of this study. In this work, firstly the freedoms of the high sea and its history and the flag exclusive jurisdiction of the state will be examined, and than the exclusive jurisdiction of the state, state exceptions and military flagged ships of these exceptional states authority will be mentioned.