Glokom hastalarında optik sinir başı perfüzyonunun renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve head perfusion by using color doppler ultrasonography in glaucoma patients
- Tez No: 49540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. EMRULLAH TAŞINDI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Nöroloji, Eye Diseases, Neurology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Son on yıl içinde glokomatöz optik nöropati gelişiminde mekanik ve vasküler faktörlerin birarada olan etkileri görüşü ağırlık kazanmıştır. Vasküler faktörlerin bu boyutta ne kadar önemli olduğu sorusu hala önemini korumaktadır. Optik sinir başının vasküler yapısı; göz içi basıncı, lokal vasküler faktörler ve kendi histolojik yapısının bunlara cevap verebilme yeteneği doğrultusunda etkilenmektedir. Yine vasküler yapının sahip olduğu reseptörlerinde tedavi amacıyla kullandığımız (3- blokerlerden ve endojen faktörlerden etkilendiği aşikardır. Optik sinir başında varolan otoregülasyonun glokomlu hastalarda bozulmuş olduğu bilinir. Bu nedenlerden ötürü farklı tedavi alan glokom grupları ve NTG'da optik sinir başı perfüzyonunun RDU ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında otuz PAAG hastasının 60 gözü, on normotansif glokom hastasının 20 gözü ve kontrol grubu maksadı ile de herhangi bir oküler veya sistemik hastalığı olmayan onbeş olgunun 30 gözü incelendi. PAAG hastaları kendi arasında Betaksolol ve Timolol ile tedavi edilen olmak üzere aynı koşullarda iki gruba ayrıldı. Tüm olgularda OA, SRA ve kPSA'ler görüntülenerek Vmax, Vmin ve Vmean hızları ile Rl ölçümleri yapıldı. Hasta grupları kendi aralarında ve kontrol grubu ile t-student testi uygulanarak karşılaştırıldı. Hasta gruplarında kontrol grubuna göre özellikle SRA ve kPSA'ler düzeyinde Vmin'de azalma ve Rl'de artma olduğu görüldü. Betaksolol ve Timolol kullanan gruplar arasında da Betaksolol lehine Rl yönünden anlamlı bir fark mevcut idi. Bu sonuçlar eşliğinde gerek PAAG ve gerekse de NTG'da vasküler faktörlerin önemli olduğu; selektif ve non selektif p-blokerler arasında terapötik açıdan bir farkın bulunduğu gösterildi. Tedavide fonsiyonel başarı elde etmenin sırrının, optik sinir başı perfüzyonu üzerine yapılacak çalışmalarda yattığı görüşüne varıldı. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the last decade, the combined effect of mechanical and vascular factors in the pathogenesis of glaucomatous optic neuropathy became popular. Considering this theory, the role of vascular factors is still an immportant questione. The vascular structure of optic nerve head is affected by intraocular pressure, local vascular factors and its own dexterity to respond this factors. It is obvious that receptors of the vascular structure are affected by endogen factors and p-blockers which are used in the treatment. It's known that autoregulation capacity present at optic nerve head is deficient in patients with glaucoma. For this reason, it is aimed to determine optic nerve head perfusion in patient normal-tension glaucoma (NTG) and patients undergoing different glaucoma theraphy by using color Doppler ultrasonography. In study groups, 60 eyes of 30 primary open angle glaucoma (POAG) patients, 20 eyes of 10 NTG patients and in control group 30 eyes of 15 healty volunteers were examined. POAG patients are divided into two groups.One of them was treated by using betaxolol and the other one was treated by using Timolol in the same condition. In all cases ophthalmic artery, central retinal artery and short posterior ciliary arteries visualized and then spectral analysis was performed. Vmax, Vmin, Vmean and resistivity index (Rl) were measured. Patient groups were compared to each other and with control for same parameters by using the paired Student's t test. In patient groups Rl was increased and Vmjn was decreased on central retinal artery and short posterior ciliary artery levels when compared to control group. In the betaxolol group Rl showed significant difference when compared to Timolol group. According to our results vascular factors are impotant in POAG or NTG. From the therapeutic aspect a difference between the selective and non-selective p- blockers are shown. Optic nerve head perfusion is essential for functional success in the treatment of glaucoma. 41