Non-hodgkin lenfoma olgularımızın klinik, laboratuar özellikleri ve tedavi sonuçları
Clinical and laboratory characteristics and treatment result of our Non-Hodgkin's Lymphoma Cases
- Tez No: 32525
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÜSKENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1992- 1995 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Onkoloji Servisinde izlenen 39 non-Hodgkin lenfomalı olgu ile ilgili klinik, laboratuar bulguları ve tedavi sonuçlan retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların %56.4'ü erkek, %43.6'sı kadın, yaşlan 17-70, median yaş 45.9 olarak bulunmuştur. Ortalama takip süresi 19 (3-43) aydır. Kliniğe başvuru sırasında en fazla yakınmalar lenfadenopati ve B semptomları olarak dikkat çekmiştir. Hastalığın %56.4 nodal, %43.6 ekstranodal tutulum gösterdiği ve en sık ekstranodal tutulumun gastrointestinal sistemde olduğu gözlenmiştir. Gastrointestinal lenfomaların %66'sını gastrik lenfomalar oluşturmuştur. Working Formulation sınıflamasına göre en sık görülen patolojik subtipler sırasıyla %51.2 intermediate grade, %25.6 high grade ve %23.2 low grade lenfoma şeklindeydi. Hastalann evrelendirilmesinde Evrel%7.7, EvreII%35.9, Evre III %23, Evre IV %33.4 oranında bulunmuştur. Hastalığın tedavisinde uygulanan CHOEP kemoterapi şeması ile %63.6 oranında komplet remisyon sağlanmıştır. 3 yıllık hastalıksız yaşam oranı %50, toplam yaşam oranı %68.2 olarak bulunmuştur. Kemoterapiye bağlı gelişen yan etki olarak başlıca kemik iliği supresyonu ve alopesi gözlenmiştir. Çalışma grubumuzda ölümlerin nedeni %73.3 oranında progressif hastalık seyri sırasında ortaya çıkan enfeksiyon ve multi organ yetmezliğine bağlıdır. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY CLINICAL AND LABORATORY CHARACTERISTICS AND TREATMENT RESULTS OF OUR NON-HODGKTN'S LYMPHOMA CASES In this study clinical, laboratory findings and treatment results of 39 Non-Hodgkin's lymphoma cases followed in Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital, Department of Oncology, between 1992 and 1995 have been evaluated retrospectively. Of the cases 56.4% was male and 43.6% was female, age range was 17-70 and the median age was 45.9. Mean follow-up time was 19 (3-43) months. The commonest initial findings were lymphadenopathy and B symptoms at the time of presentation. It was found that the disease was presented 56.4% nodal and 43.6% extranodal and that the most common site of extranodal involvement was seen in the gastrointestinal system. Gastric lymphomas accounted for 66% of the gastrointestinal lymphomas. According to the International working formulation classification the most common pathological subtypes were 51.2% intermediate grade, 25.6% high-grade and 23.2% low grade lymphomas, respectively. Staging of the cases revealed 7.7% stage I, 35.9% Stage II, 23% Stage III and 33.4% Stage IV. In the treatment of the disease CHOEP chemotherapy regimen induced 63.6% complete remission. Three-year disease free survival rate was 50% and, total survival rate was 68.2%. Bone marrow supression and alopecia were the most outstanding side-effects due to chemotherapy. In our study group 73.3% of the deaths were due to infection and multiorgan failure in the course of progressive disease. 38