Güreşçilerde C vitamini kullanımının max VO2 ve istirahat kan laktik asit düzeylerine etkisi.
- Tez No: 32533
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET 8 Bu çalışmanın amacı; bir ay süreyle 1 gr / 24 st C vitamini uygulamasının 7 güreşçi ile 7 sağlıklı gönüllünün (sedanter), istirahat kan askorbik asit, laktik asit düzeyleri, egzersiz kalp atım sayısı ve maksimum VO2 değerlerine etkisi 'saptanarak vitamin almayan 7 güreşçi kontrol ve 7 sedanter gönüllü kontrollarla karşılaştırmaktır. Araştırma, Ankara Bölgesi Jandarma Gücü Güreş Kulübü' nde aktif olarak güreş sporu yapan, yaşları 20-24 arasında değişen 14 denek ile, Gazi Üniversitesinin muhtelif bölümlerinde okuyan, aynı yaşta, solunum, dolaşım sistemleri ve sağlıkları bakımından normal, spor yapmayan 14 erkek öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmada yer alan güreşçilerin elit düzeyde sporcu olma şartı aranmıştır. Denekler araştırma süresince, kendi mekanlarında ve yaşam tarzlarında herhangi bir değişiklik yapmadan, günlük aktivitelerine devam etmişlerdir. Yüksek dozda C vitamini alınmasının fiziksel performansa etkisi uzun süredir çalışma konusudur. Bu çalışmalara göre aerobik kapasiteye olan etkisi ise tartışmalıdır. Güreşçilerde vitamin C yüklemesinin istirahat kan askorbik asit, laktat düzeyi, egzersiz kalp atım sayısı ve max VO2 düzeyine etkisi ile ilgili yayınlanmış kontrollü bir çalışmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to examine effects of daily 1 g/24st vitamin C supplement for a month on YO2 max and heart rate, resting blood ascorbic acid and lactate levels of the wrestlers (7) and healty volunteers (7), and was to compare with the wrestlers (7) and volunteers (7) who are not receiving vitamin C. The study was done on the subjects who were between 20-24 age range and haue been actively doing wrestling sport in the wrestling club of Gendarme Force in Ankara region, together witli the samples of the same age, who were students in the various departments of Gazi University and were well in health and had good respiratory and arteriary systems. The condition of being sportmens of elite level were fullfilled for the wrestlers of study. The subjects have continued their daily activities during the study, without doing any change in their living places and styles. The effect of high dose vitamin C on physical performance isa subject of investigation for many years. The conclusions concerning the effect of vitamin C intake on aerobik work capacity arc controversial. No controlled study was reported on the effect of vitamin C supplement on resting blood ascorbic acid, lactate levels, heart rate and VO2 max of wrestlers during exercise. The resting blood ascorbic acid levels increased significantly the groups in taking vitamin C for the 30 days period (p>0.01). Although there arc slight numerical increases in VO2 max both of which don't bear any, meaning stastistically, the resting lactate levels and heart rate durin exercise decreased, but this decline was not statistically significantly. From these results it may be concluded that a daily intake of lg ascorbic acid for a month has no effect on physical performance of wrestlers' M, YÖKSEKÖBRETÜ KDRUL BÜIâiTâSM MEB&i