Kitle sporunun teşviki açısından tesis politikaları Sakarya ili uygulaması.
  1. Tez No: 32534
  2. Yazar: BAYRAM AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
107 ÖZET Kitle sporunun teşviki açısından tesis politikalarını incelemek üzere ele alınan bu çalışmada Sakarya ilinin sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve demografik özellikleri incelenmiş olup bölge halkının sportif eğilim ve beklentileri uygulanan anket yöntemiyle belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, Sakarya ilinin spora yoğun bir ilgisi bulunmaktadır. Bu ilginin daha çok“iyi bir izleyici”olma eğiliminde yoğunlaştığını, az da olsa sağlık için spor yapma eğiliminin de bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun sonucu olarak da seyir sporu olan futbolda bu ilginin arttığını bunu sırayla uzak doğu sporları, basketbol, voleybol ve güreşin izlediği görülmüştür. Yöre halkının yapımına öncelik verilmesini istediği branşlara ait tesisleri ise şöyle sıralayabiliriz: Futbol stat ve sahaları, yüzme havuzları, tenis kortları, güreş ve basketbol salonları. İl halkının, çevresinde rahatlıkla ulaşabileceği spor tesislerinin bulunması ve bu tesislerde yaygın spor programlarının yapılması, bu alandaki beklentilerini oluşturmaktadır. Bu eğilimlerin ışığı altında beklenti ve ihtiyaçların karşılanabilmesi için öncelikle yerel yönetimler ile kamu ve özel teşebbüsün, sportif hizmetlerle ilgili yatırımlara yönlendirilmesinin gereği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
108 ABSTRACT The purpose of this study was to examine the facility policy in view of sport for all. In this thesis, socio-economic, socio-cultural and demographic features of Sakarya have been examined and also sport tendency and expectation of the citizens have been determined by means of a questionnaire. It has been seen that people in sakarya had interest in sports. While most of them are interested in sports as a spectator, some of them take part in sports for health. The results of the study indicated that the most favorite sport was football. The other sports in which people have interest are far-eastern sports, basketball, volleyball and wrestling. Football fields and stadiums, swimming pools, tennis courts, wrestling and basketball areas are the facilities that the citizens want. Most participation in facilities requares easy transport. In order to meet the expectations and needs, local government, private and public sector should be encouraged more investment into the sport service.