Kimya laboratuvarında argümantasyon odaklı öğretim yaklaşımının öğrencilerin argümantasyon becerilerine ve kavramsal anlayışlarına etkisi
The effect of argumentation based instruction on students? argumentation skills and conceptual understanding in Chemistry laboratory
  1. Tez No: 325337
  2. Yazar: ALİ RIZA ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, Genel Kimya Laboratuvarı-II dersinde yer alan deneylerin argümantasyon odaklı öğretim yaklaşımı ile yapılmasının öğrencilerin argümantasyon becerilerine, kavramsal anlayışlarına etkisini incelemek ve geleneksel yaklaşımla karşılaştırmaktır. Ayrıca, deneylerin argümantasyon odaklı öğretim yaklaşımıi ile yapılmasının öğrencilerin bilimsel süreç becerilerine, bilimsel bilginin doğası ile ilgili anlayışlarına, tartışma istekliliklerine ve kimya, laboratuvara karşı tutumlarına etkisi de incelenmiştir.Çalışmada, içerisinde hem nicel hem de nitel araştırma desenlerini bulunduran karma yöntem araştırma deseni (mixed-method design) kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2011-2012 eğitim yılı bahar döneminde Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Programının iki farklı şubesinde öğrenim gören ve Genel Kimya Laboratuvarı-II dersini alan, 91 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilmiş ve şubelerden biri deney grubu diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, deney grubu öğrencilerinin argümantasyon seviyelerinin Seviye 2'de olduğunu ortaya koymaktadır. Deney ve kontrol grubunun GKLKT, BSBT ve KLTÖ sontest puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu, ancak BBDT sontest puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of argumentation based teaching in General Chemistry Laboratory-II on development of students? argumentation skills and conceptual understanding together with a comparison with traditional teaching. In addition, the effect of argumentation based teaching on students? scientific process skills, understanding of the nature of scientific knowledge, willingness for argumentation, and attitudes towards chemistry and laboratory were also investigated in the experimental group. In this mixed method design study in which both quantitative and qualitative research designs were used. The sample of the study consists 91 freshmen from two different classes who enrolled to Chemistry Laboratory-II course in the spring semester of 2011-2012 academic year at the Department of Elementary Science Education in Kâzım Karabekir Education Faculty of Ataturk University. The sample was selected through a convenient sampling method and classes was purposefully assigned as control and experimental group as there was no difference between the pre-tests for each groups. The findings of this study revealed that the experimental group students? argumentation levels were Level 2. There was a statistically significant difference in favor of the experimental group between post-test score mean differences of the experimental and control groups in GCLCT, SPST, and ATCLS, but there was no statistically significant difference between post-test score mean differences of the experimental and control group?s NSKT.