An investigation into the relationship between L1 and L2 writing proficiency at tertiary level
Üniversite düzeyinde anadil ve ikinci dilde yazma yeterliliği arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
- Tez No: 325336
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. DOĞAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin İngilizce yazma yeterlilikleri ile Türkçe yazma yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma ayrıca, katılımcıların yazma algılarını, İngilizce yazma algıları ile Türkçe yazma algıları arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Bu çalışmanın bir başka amacı ise katılımcıların yazma davranışlarının yazma algılarıyla bağdaşıp bağdaşmadığını ortaya koymaktır. Ayrıca bu çalışma, anadilin ikinci dilde yazma sürecindeki rolünü ortaya koymak amacıyla katılımcıların İngilizce yazarken Türkçe'yi kullanma sebeplerini ve Türkçe'nin onlara yardımcı olduğuna inanıp inanmadıklarını incelemektedir.Bu çalışmada, hem nitel hem de nicel veriler 2012-2013 Akademik Yılı içerisinde Atatürk Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi Bölümü 2. Sınıf öğrencilerinden toplanmıştır. Nicel veriler, İngilizce ve Türkçe yapılan yazma çalışmaları ve her iki dilde uygulanan anket çalışmalarından elde edilirken, İngilizce ankette yer alan iki tane açık uçlu soru çalışmanın nitel verilerini oluşturmaktadır.Verilerin analizi, katılımcıların İngilizce yazmaları ile Türkçe yazmaları arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Diğer bir deyişle, Türkçe yazmada iyi bir yeterliliğe sahip olanların İngilizce yazmada da iyi olduklarını göstermektedir. Çalışmanın bulguları ayrıca, katılımcıların İngilizce yazma algılarının Türkçe yazma algılarıyla hem bütün olarak hem de içerik, düzen, doğruluk ve akıcılık, ve teknik açısından bağdaşmasına rağmen, teknik haricinde yazma algıları ile yazma performansları arasında hiçbir ilişki olmadığını ortaya koymaktadır. Katılımcıların açık uçlu sorulara verdiği cevaplar, Türkçe'yi uygulama eksikliği, kelime bilgisinin yetersizliği, doğrudan İngilizce yazmanın zorluğu, Türkçe yazmanın etkililiği, doğruluğu ve kolaylığı gibi nedenlerden dolayı kullandıklarını göstermektedir. Bulgular ayrıca, katılımcıların birçoğunun İngilizce yazarken Türkçe kullanmanın onlara uygun kelime seçiminde, fikirlerini düzenlemede ve etkili ve doğru yazılar üretmede yardımcı olduğunu düşündüklerini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the university students? English writing proficiency and their Turkish writing proficiency. The study also explores the subjects? perceptions of writing and the correlation between their perceptions of English writing and those of Turkish writing. The other main concern of this study is to find out whether the subjects? writing attitudes are in parallel with their perceptions of writing. In addition, with the purpose of finding out the role of native language in the process of second language writing, the present study investigates the reasons why the subjects use Turkish and whether they believe that using Turkish helps while writing in English.In this study, both quantitative and qualitative data were collected from 80 sophomores from the ELT department at Atatürk University in the 2012-2013 academic year. While the quantitative data were obtained through English and Turkish writing tasks and the questionnaires conducted in both languages, two open-ended questions taking part in the English version of the questionnaire constituted the qualitative data of this study.The analyses of the data have indicated that there is a strong relationship between the subjects? English writing and their Turkish writing. In other words, those who have a higher proficiency in Turkish writing also perform better in English writing, or vice versa. The findings of the study have also demonstrated that although the subjects? perceptions of English writing correlate with those of Turkish writing both holistically and in terms of content, organization, accuracy and fluency, and mechanics, there is no correlation between their perceptions of writing and writing performances except for the mechanics. The subjects? responses to the open-ended questions have revealed that they use Turkish because of different reasons such as lack of practice, lack of vocabulary, difficulty of writing directly in English, effectiveness, correctness and facility of writing in Turkish. In addition, most of the subjects have suggested that using Turkish helps them choose the appropriate words, organize ideas, and produce effective and accurate texts while writing in English.