Değişik vücut segmentlerinde intensif kuvvet çalışmalarının sportif olan ve olmayan (orta yaş) bireylerdeki etkileri.
- Tez No: 32535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 42 - ÖZET Araştırmamızda, orta yaş spor yapmış-bırakmış (n=10, yaş = 39.5+5.02) ve hiç spor yapmamış (n=10, yaş=39±3.52) erkek denek grupla rı oluşturuldu. Bu grupların el kavrama ve bacak kuvvetini geliştirmek için istasyonlar tespit edilerek 4 hafta, haftada 3 gün intensif interval kuvvet antrenman programı hazırlandı ve her iki denek grubu üzerinde uygulandı. Her iki denek grubunun el kavrama ve bacak kuvveti ilk ölçümleri alındıktan sonra haftalık çalışma periyotları sonunda da ölçüldü. Her iki grupta da belirli bir kuvvet artışı tespit edildi. Sonuç olarak; spor yapmış-bırakmış grubun el kavrama ve bacak kuvvetlerindeki gelişimi hiç spor yapmamış grubun el kavrama ve bacak kuvvetlerindeki gelişiminden daha büyük olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In this study, the subjects chosen among middle age men who had previously undertaken some form of training then stopped. The others had ne ver undertaken any form of training-before (First group N=10, age 39,5±5.02, second group N=10, age 39.0±3.52). The intensive interval strength training programm was used on both of groups to develope their hand-grip and leg muscle strength. 6 egzersize had been selected to strength their hand grip and leg strength. The hand-grip and leg strength of subjects were recorded before and after 4 weeks strength training program. After the initial test the subjects un dertook a intensive interval strength training programm of three sessions per week for period of four weeks. After the 4 weeks strength programm showed that both groups hand grip and leg strength had been increase.