Anadolu kupası basketbol finallerindeki maçlarda kullanılan şut tiplerinin sıklığı isabet yüzdesi ve şut mesafesinin şampiyon ve diğer takımlar arasında karşılaştırılması
- Tez No: 32536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AKİF ZİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
54 ÖZET Bu çalışmanın amacı basketbol Anadolu Kupası finallerindeki maçlarda kullanılan sut tiplerinin sıklığı, isabet yüzdesi ve sut mesafesinin şampiyon ve diğer takımlar arasında karşılaştırılmasıdır. 1993 yılı Nisan ayında Trabzon'da yapılan Anadolu Kupası basketbol maçlarında oynanan toplam 16 mac kamera ile filme alınarak videoda analiz edildi. Şampiyon olan Ant-Birlik takımıyla, diğer 7 takımın ortalama değerleri Kolmogorov-Smirnov testi ile karşılaştırıldı. Ayrıca klasmanda birinci olan ile diğer 7 takımın her birine ayrı ayrı basarı puanı verilerek korelasyon katsayıları hesaplandı. Sonuçlar, farklı atış tiplerindeki atış yüzdelerinin ve farklı mesafelerdeki atış yüzdelerinin şampiyon olan takımla diğer takımlar arasında farklı olmadığını gösterdi. Bunun aksine farklı atış tiplerinde ve farklı atış mesafeler indeki isabet yüzdeleri acısından şampiyon olan takımlarla diğerleri arasında.05 seviyesinde anlamlı fark bulunmuştur. Yine basketbolda başarıyla gözlenen kriterlerden tip atışının isabet yüzdesiyle ve 6-7m'den atış yüzdesi arasında.05 seviyesinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to compare types, accuracy and distance of shooting between champion and other teams in Anatolian Basketball Tournament during 1993, For the purpose of this study, tournament was taken with 4 cameras which were located in different position at right angle to basketball area. Comparisons between champion and the mean value of other 7 teams were made by means of Kalmogorow-Simirnov statistical analysis.. Also, relationships between observed parameters and suscess in basketball were investigated by using correlation coefficient analysis. Results of this study showed that there was no significant difference between champion and the mean value of other 7 teams in shooting percent according to different types of shoot. Furthermore, statistically no significant difference was observed in shooting percent with respect to different distances. On the other hand, in different shoot types and, at different shooting distances, there were statistically .05) significant difference between champion and the mean value of other 7 teams according to shooting accuracy. Finally, it was found that shooting accuracy of tip-in and shooting percent in distance from 6 to 7 meters were moderately correlated with basketball success, while no significant correlation was observed amongst other parameters and success.