Diferansiye tiroid kanserli hastalarda tiroglobulin ile tedavi sonrası taramanın karşılaştırılması
The comprasion of tyroglobulin to posttherapy of whole body in patients with differantiated thyroid carcinoma
  1. Tez No: 325360
  2. Yazar: İSMAİL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tiroid kanserleri tüm endokrinolojik kanserlerin yaklaşık % 90'ını oluşturur. Kansere bağlı ölümlerin % 0,4'ünden sorumludur. Otopsi serilerinde prevelansı % 5-7 oranında görülmektedir. Kadınlarda 1.5-3 kat daha fazla oranda görülür. Diferansiye tiroid kanserleri tüm tiroid kanserlerinin yaklaşık % 90-95'ini oluşturur.Total tiroidektomi ve I-131 ablasyon tedavisine mükemmel yanıt alınmasına karşın I-131 tutmayan tümör tiplerinde radyoterapi ve kemoterapi gibi alternatif tedavi yöntemleri de etkisiz kalmaktadır.Diferansiye tiroid kanserlerinin takibinde I-131 tüm vücut tarama, serum Tg, TgAb ölçümü, boyun ultrasonografisi, diğer radyolojik yöntemler ile bazı özel durumlarda F-18 FDG PET/BT'den yararlanılır.Bu çalışma diferansiye tiroid kanserli hastalarda serum Tg değerleri ile I-131 tüm vücut taramanın karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma retrospektif olarak yapılmıştır.Çalışmaya Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Kliniğinde I-131 tedavisi alan diferansiye tiroid karsinomlu 483 hastadan, TSH>30 IU/ml olan 431 hasta dahil edilmiştir.Tüm vücut taraması (+) olan 373 hastanın 243'ünde Tg (+) olarak ölçüldü ve bunların da 28'inde uzak metastaz tespit edildi. Tg ve TgAb (-) olan 107 hastadan sadece 1'inde uzak metastaz saptandı. Tüm vücut taraması (-) olan 58 hastanın 13'ünde Tg (+) olarak değerlendirildi. Bu 13 hastanın 2'sinde PET/BT'de uzak metastaz izlendi.Mikrokarsinomlu 131 hastanın 75'inde Tg (+) olarak bulundu. Mikrokarsinomlu ve Tg (+) olan 1 hastada akciğer metastazı tespit edildi. 1 hastada da TVT (-) iken, PET/BT'de karaciğer metastazı saptandı.16 hastaya PET/BT yapılmış olup, PET/BT'nin ek lezyon göstermedeki katkısı da ortaya konmuştur.Diferansiye tiroid karsinomlu hastalarda bakılan Tg düzeyleri remnant doku ya da metastazları tespit etmede önemli bir role sahip olmasına karşın lezyonların yerinin gösterilmesinde tüm vücut tarama önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında remnant doku ya da metastaz bulunmasına rağmen bazı hastalarda Tg değerlerinin (-) olduğu da görülmektedir. Bundan dolayı diferansiye tiroid kanserli hastalarda Tg ile takibin yanında TVT'nın da yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancers comprise approximately 90 % of all endocrinological cancers. İt is responsible for 0.4 % of the mortalities resulted from cancer. On the autopsic data, it is seen that the prevalence is in the rate of 5 ? 7%. Thyroid cancer is seen in the rate of 1.5 ? 2 times more in the females. Differentiated thyroid carcinoma comprises about 90- 95 % of all thyroid carcinomas.Although a perfect response was taken to the treatment of total thyroidectomy and I-131 ablation, in the types of tumor failing with I -131, alternative treatment methods such as radiotherapy and chemotherapy also becomes ineffective.In the following of differentiated thyroid cancers, full body scanning via I ? 131, measurement of serum Tg, TgAb, neck ultrasonography, the other radiologic methods as well as F-18 FDG PET/BT, in some particular case, were utilized.This study was carried out to compare serum Tg values with full body scanning via I -131 in the patients with differentiated thyroid cancer. The study was retrospectively carried out.Of 483 patients undergoing the treatment of I ? 131 in nuclear medicine clinic of Meram Medical Faculty, Konya University, 431 patients undergoing TSH>30 IU/ml were included in the study.On 243 of 373 patients, whose full body scanning becomes (+), Tg was measured as (+) and 28 of these were identified distant metastasis. Of 107 patients having Tg and TgAb (-), on only one patient, distant metastasis was identified. On 13 of 58 patents, whose full body scanning is (-), Tg was assessed as (+). On 2 of these 13 patients, distant metastasis was monitored in PET/BT.On 75 of 131 patients with microcarcinoma, Tg was found as (+). On one patient having microcarcinoma and Tg(+), pulmonary metastasis was identified. While TVT was (-) on one patient, hepatic metastasis was identified in PET/BT.PET/BT was administrated to 16 patients, the success of PET/BT in exhibiting additional lesion was also suggested.In the patients with differentiated thyroid cancer, although Tg levels examined have an important role in identifying remnant tissue or metastasis, full body scanning has an important place in indicating the place of lesions. Besides this, despite that remnant tissue and metastasis are present, it is seen that the values of Tg is (-) in some patients. Therefore, we consider that in the patients with differentiated thyroid, besides following via Tg, it is also necessary to administrate TVT.