Sepsiste prokalsitonin, MR-proADM, copeptinin tanısal ve prognostik değeri
Comparison of copeptin, procalcitonin and MR-proADM levels in sepsis
  1. Tez No: 325364
  2. Yazar: OSMAN KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Sepsis, infeksiyona konağın sistemik inflamatuar yanıtı olarak tanımlanır. Özellikle yaşlılarda, immün sistemi baskılanmış olanlarda ve kritik hastalarda önemli morbidite ve mortalite nedenidir. PCT sepsis tanı ve prognozunda kullanılmaktadır; Ancak PCT'in tanısal ve prognostik değeri hakkındaki çalışmalar çelişkili sonuçlar sergilemektedir. Enfeksiyonlarda sıkça yüksek PCT değerlerine rastlanmasına rağmen PCT aynı zamanda nonenfeksiyoz durumlarda da yüksekmektedir, bu nedenle de PCT enfeksiyon ya da sepsis için spesifik endikatör olarak kullanılamaz. Bu çalışmada amacımız PCT, Copeptin, ve MR-proADM sepsis tanı ve prognozunda ki etkinliğini araştırmaktır.Metod: Çalışmamıza Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servis ve Acil Kritik Yoğun Bakım servislerinde takip ve tedavi edilen ve Uluslararası Sepsis Konferansı kriterlerine uygun olan hastalar seçildi.12 Sepsis, 31 ciddi sepsis, 17 septik şoklu toplam 60 hasta ve SIRS kriterlerine uyan ve enfeksiyonu olmayan 30 kontrol hastası dahil edildi. Hastaların plazma PCT, Copeptin, ve MR-proADM seviyelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Sepsis is defined as a systemic inflammatory response of the host against infection. It?s an important cause of mortality and morbidity especially in elderly, immunocompromised and critically ill patients. Unless early diagnosis and treatment is achieved, its mortality increases as well. PCT have been used for diagnosis and prognosis of sepsis in which studies reported conflicting results. Because PCT serum level increases in cases due to infections as well as non-infectious causes, it can?t be used as a spesific indicator for diagnosis of infection and/or sepsis. Our study aimed to search effectiveness of PCT, copeptin, MR-proADM for either diagnosis and prognosis of sepsis.MATERIALS-METHODS: The patient who presented Emergency Service of Selcuk University Meram Medicine Facullty Hospital were included in our study. Definitions related with infection and sepsis were accepted as criteria of International Sepsis Conference. So that 12 patients with sepsis, 31 with serious sepsis, 17 with septic shock and control group of 30 patients with SIRS due to non-infectious causes were included in our study.