Diyabetik ketoasidozda iskemi modifiye albumin düzeylerinin saptanması
Assesment of ischemia modified albumin levels in diabetic ketoacidosis
  1. Tez No: 325363
  2. Yazar: NAZİFE ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMRE ATABEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Diyabetik ketoasidoz (DKA), Tip 1 diyabetli çocuklarda en sık hastaneye yatış nedenidir. DKA?un miyokard üzerinde akut zararlı etkileri vardır. DKA?da iskemi ve miyokardiyal hücre hasarı oluşur. Hipoksi, asidoz ve serbest radikal hasarı gibi etkenler iskemi durumunda albuminin yapısında değişikliklere yol açarlar. Yapısı değişmiş albümine“iskemi modifiye albumin”(IMA) denir. Literatürde DKA olan çocuklarda serum IMA konsantrasyonlarının araştırıldığı herhangi bir çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı, DKA tanısı alan çocuklarda IMA serum konsantrasyonlarını ölçmek ve uygun yaştaki kontrol grubu ile karşılaştırmaktır.Materyal Metod: Çalışma, Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı'nda Kasım 2009 ve Kasım 2011 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 33 DKA tanısı alan çocuk ve adolesan (1-15 yaşları arasındaki 13 erkek ve 20 kız) ile kontrol grubu olarak 33 sağlıklı çocuk ve adolesan (1-15 yaşları arasındaki 10 erkek ve 23 kız) alındı. IMA düzeyleri diyabetik hastalarda başvuru anında ve tedaviden 24 saat sonra ölçüldü ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan hasta grubun yaş ortalaması 8,62 ± 4,7 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 7,92 ± 4,55 yıl idi. Hasta ve kontrol gruplarının yaş, kilo, boy ve VKİ istatistiksel olarak farklı değildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic ketoacidosis (DKA), is the most common cause of hospitalization in children with type 1 DM. DKA has got acute harmful effects on myocard. İschaemia and myocardial cell damages occur in DKA. Effects, such as hypoxia, acidosis and free radical injury witnessed in the case of ischemia, lead to changes in the nature of albumin. The altered albumin is called ?ischemia modified albumin? (IMA).There is no study in the literature investigating serum IMA concentrations in children with DKA. The aim of the present study is to measure the serum concentrations of IMA in children with DKA and to compare them with those of control group at an appropriate age.Material and Method: This study was performed between November 2009 and November 2011 at the Division of Pediatric Endocrinology, Meram Faculty of Medicine, Konya University The study included 33 diabetic children and adolescents with DKA (13 males and 20 females; aged between 1-15) and as control group 33 healthy children (10 males and 23 females; aged between 1-15). IMA levels of diabetic patients were measured on admission and 24 hours after treatment and then compared with those of control groupResults: In this study the average age of the patients group was 8,62±4,7 years and the average age of the control group was 7,92±4,55 years. The patient and control groups did not differ on age, weight, height and BMI statistically.