Çeliklerde tane boyutunun ultrasonik yöntemle incelenmesi
Investigation of grain sizes of steels by ultrasonic method
- Tez No: 325418
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Metallerin mekanik özellikleriyle doğrudan ilişkili olan tane boyutu, metaller içinde ilerleyen ultrases dalgalarını da etkiler. Bu çalışmada düşük karbon çeliklerinden olan AISI 1020, Gemi sacı, St-37 ve 7-Mn-6 çeliklerinde, ultrases dalgalarının frekansına bağlı olarak sönümlerindeki değişime tane boyutunun etkisi incelenmiştir. Isıl işlem uygulanarak elde edilen farklı tane boyutlu numunelerden, Pulse-Echo metodu ile ultrasonik ölçümler alınmış, elde edilen ultrasonik veriler numunelerin optik mikroskop görüntülerinden ASTM E.112-88 standardına göre belirlenen tane boyutlarıyla karşılaştırılmıştır.Tane boyutu belirleme için mevcut olan optik yönteme alternatif olarak geliştirilmeye çalışılan ultrasonik yöntemin, AISI 1020, Gemi sacı, St-37 ve 7-Mn-6 çeliklerinde hangi frekanslarda uygulanabilirliği de bu çalışmada incelenmiştir.Ölçümlerin alınacağı ultrasonik malzeme muayene sisteminin, bu çalışma paralelinde kurulması amaçlanmıştır. Bu sistem ile tane boyutu belirleme ve içyapı ile ilgili ultrasonik çalışmalar ileride geliştirilmeye müsait duruma getirilmeye çalışılırken, aynı zamanda malzemelerin tahribatsız muayenesinde de kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Grain size that related directly to the mechanical properties of metals also influences ultrasonic waves that travel into materials. In this study, effect of grain size on attenuation and velocity of scattering ultrasonic waves in AISI type 1020, Ship Plate, St37 and 7-Mn-6 steels which are some types plain carbon steels, have been investigated. The specimens were heat treated to obtain variations in grain sizes. Ultrasonic parameters were measured using pulse-echo method and correlated with grain sizes measured with ASTM E112-88 standard from optical photomicrographs of specimens.In this study, applicability of ultrasonic grain size determination in AISI type 1020, Ship Plate, St37 and 7-Mn-6 steels and available frequency are tested.It is aimed to set up a non-destructive material testing system for ultrasonic measurements.