Eskrim milli takım sporcularının bazı kondisyonel özelliklerinin incelenmesi.
  1. Tez No: 32545
  2. Yazar: HALİM ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Konu: Eskrim HilC^Hkım Sporcularının“bazı ktodibsyonel özelliklerin: me si* Adr Soyadı :Halim ŞEIÎER Tez Danışmanı :Yrd. Doç. Dr. Yaşar SEVİM. Anabilirn”" Dalı :Bed.Eğt. ve Spor. Anabilfflm dalı Yılı:1994 47 St at üsü : Yüks ek Lis ans 7. ÖZET Bu araştırmanın amacı, 1992-1993 yıllarında Türk eskrim milli takımında yer almış 12 erkek ve 8 bayan eskrimcinin, cinsiyetlerine göre bazı kondisyonel özelliklerinin durum tespiti yapılarak, epe, flöre, kılıç silahlarında yanşan sporcuların fizik sel, fizyolojik ve motorik özellikler bakımından benzerlik ve farklılıklarının araştırılmasıdır. Bu araştırmanın sonucunda; epe, flöre, kılıç silahlarının özellikleri arasındaki farklılıklarda, erkeklerde 3 adım atlama or talamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Konu i Eskrim î;;ilKTİcxm Sporculardım bazı ItftaAieyonel öz elliklerin in c e lenme si» _ Adı Soyadı ı Kal im ŞtfNEÎÎ. r^ez Uarnsmanı s Yrd.Doç.Br.Yaşar SE-/I& AnabilinTllalı : Eed.Eğt.ve Spor Anabilimâalı Yılı s 1994 48 Statüsü : Yüksek lisans SUMMARY The purpose of this study was to establish the status of some conditional characteristics of 12 male and 8 female fencers who took place in Turkish National Fencing Team on years 1992-1993 according to their sex and to investigate the similarities and differences in respect of physical, physiological and motoric characteristics of epee, foil and sabre fencers.