Yan dalda tiyofen içeren metakrilat ve stiren bazlı monomerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of methacrylate monomers included in branch side thiophene and based on styren
  1. Tez No: 325447
  2. Yazar: ÖZNUR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında önce 2-Tiyenilmetil kloroasetat (TMK) bileşiği sentezlendi ve sodyum metakrilat ile tepkimesiyle 2-okso-2-(2-tiyenilmetoksi)etil-2-metakrilat(OTEM) monomeri sentezlendi ve karakterize edildi. Bu monomerle 2-tiyenilmetil-4-vinilbenzil eter(VBMT) monomerinin 1,4 dioksan çözücüsünde AIBN başlatıcısı ile 60±1 0C sıcaklıkta kopolimerizasyonu gerçekleştirildi. Kopolimerler IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri ile karakterize edildi. Elementelanaliz ile kopolimerdeki OTEM ve VBMT bileşimi belirlendi. Monomer reaktivite oranları, Kelen-Tüdos (K-T) ve Fineman Ross (F-R) metodları kullanılarak hesaplandı. Kopolimerlerin termal davranışları, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termogravimetrik analiz (TGA) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In the this thesis, firstly 2-thienylmethyl chloroacetate (TMC) compound was synthesized and by reaction with sodium methacrylate 2-oxo-2-(2-tiyenilmetoksi) ethyl-2-methacrylate (OTEM) monomer was also synthesized and characterized. The free radical copolimerization of this monomer with 2-tiyenilmetil?4-vinilbenzil eter(VBMT) was carry out in 1,4 dioxane solvent by using AIBN initiator at 60±1 oC. The copolymers were charecterized by IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. Elemental analysis was used to determine the molar fraction of OTEM and VBMT in the copolymers. The monomer reactivity ratios were calculated according to the general coplymerization equation using Kelen?Tüdos (K-T) and Fineman-Ross (F-R) linearization methods. The thermal behaviours of coplymers with various compositions were investigated by differantial scanning calorimetry (DSC) and thermogravimetric analysis (TGA).