OGC standartlarının incelenmesi ve OGC WFS ile vektör veri sunumu
OGC investigation of standards and vector data reports with OGC WFS
  1. Tez No: 325446
  2. Yazar: ABDULLAH SİNAN KARAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, CBS verisine erişimin kolay olduğu, farklı kaynaklardan elde edilen verilerin kolaylıkla birleştirilebildiği ve kullanıcılarına görsel hizmetler sunma gibi imkanlar veren Açık Coğrafi Bilgi Konsorsiyumu (Open Geospatial Consortium - OGC) standartları, yararları ve OGC uyumlu web servisleri incelenmiştir. OGC standartlarından olan Web Detay Servisinin vektör (nokta, çizgi, alan) tipteki verilerin ağ tabanlı sunumu ve işlenmesinde etkili olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. OGC WFS ile ilgili OGC' ye ait“Web Feature Service Implementation Specification”dokümanından yararlanılarak konu hakkında araştırma yapmak isteyen kullanıcılara geniş çaplı bir Türkçe kaynak sunulmuştur. Ayrıca ağ ortamında WMS ve WFS sunumunda kullanılan açık kaynaklı bazı altyapı yazılımları incelenerek bunlara ait örnekler tez çalışmasına konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the standards and benefits of Open Geospatial Consortium ? OGC, which enables smooth access to GIS data and provides visual services for its users and where the data from various sources can easily be incorporated, as well as the OGC ? compatible websites have been researched. It has been recognized that Web Feature Service, one of OGC standards, is effectively being used for the network-based presentations and processing of vector-type data (point, line, area). This study, making use of the document called ?Web Feature Service Implementation Specification? of OGC on OGC WFS, provides an extensive resource in Turkish language for the users who would like to make research on the relevant area. Examining several open-source infrastructure software used for network WMS and WFS presentations, the study also involves various samples of the similar software.