Pomza takviyeli beton blokların kesilmesi için yeni soket kompozisyonlarının araştırılması
Investigate the composition of the new segment for cutting pumice reinforced concrete blocks
- Tez No: 325457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Makine Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kesme işleminde uygun elmas soketin ve kesme parametrelerinin seçimi kesme kuvvetlerini, üretim maliyetini, soket aşınmasını ve kesme verimliliğini etkileyen önemli bir unsurdur. Bu çalışmada, doğal taş kesme işleminde kullanılan makine ve tertibatları, hafif beton üretimine uyarlanarak kesme işleminde kullanılan elmas kesici diskin kesme performansları deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Deneylerde, dört farklı hafif beton blok numunesi ve beş farklı elmas soket kompozisyonu kullanılmıştır. İlk olarak, dairesel testere ile bir beton blok numunesi kullanılarak farklı kesme parametreleri ile varyasyon deneyleri yapılmıştır. Elde edilen verilere analitik bir yaklaşım uygulanarak optimum kesme parametreleri belirlenmiştir. Bulunan optimum kesme parametreleri ile performans deneyleri yapılmıştır. Varyasyon ve performans deneylerinde, kesim süresi, teğetsel, normal ve kesme kuvvetleri, güç tüketimi, spesifik enerji değerleri elde edilmiştir. Ayrıca, elmas soketlerin aşınması bir lazer ölçüm sistemi ile ölçülmüştür. Elmas soketlerin yüzeyindeki matriks aşınma tipleri SEM ile belirlenmiştir. Elmas soketlerin matriks içerikleri EDX analizi ile sertliği ise mikro sertlik ölçümleriyle belirlenmiştir. Beton blok karışımlarına Schmidt sertlik deneyi yapılmıştır. Beton blok karışımlarının içeriği XRF yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Production cost, cutting efficiency, segment wear and cutting forces are all affected by the sechoices. In this study, apparatus and machines used for cutting natural stones, performances of diamond cutting disc which is used forcutting on basis of light concrete production are theoreticallyandempirically analyzed. For the experiments, four different light concrete samples and five diamond segment compositions which are used in the industry were used. First, optimum cutting parameters are acquired through varioustrials and analytical approach foreach concrete. In the variation and performance experiments; cutting times, tangential and normal cutting forces, power consumption and specificenergy levels are acquired. Besidesthatwearrates of diamond segments are measured by laser measuring system. Types of matrix wear are identified by SEM. Matrix contents of the diamond segments are identified by EDX analyzes and hardness is gauged by micro hardness tests. Schmidt hardness test is applied to the concrete blocks. Contents of the concrete blocks are identified by XRF method.