Yozgat ili İstanbulluoğlu Mahallesi Hasan Hüseyin Yeşilkaya Konağı restorasyon önerisi
Restoration proposal of the ?Hasan Hüseyin Yeşilkaya Residence? in İstanbulluoğlu District, Yozgat-Turkey
- Tez No: 325467
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
Bu çalışma, Yozgat ili Merkez'de yer alan geleneksel sivil mimari örneklerinden biri olan Hasan Hüseyin Yeşilkaya Konağı'nı konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının rölövesinin hazırlanarak, mevcut durumunun belgelenmesi, restitüsyon çalışmasının yapılarak özgün durumunun belirlenmesi ve geçirdigi değişikliklerin tespit edilmesi, ortaya çıkan restitüsyon projesinin ışığında, yeniden konut işleviyle restorasyon projesinin yapılmasıdır. Çalışma kapsamında önce Yozgat ili kentsel sit alanı, Hasan Hüseyin Yeşilkaya Konağı'nın yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile yapının özgün durumu araştırılmaktadır. Daha sonra konak restorasyon projesine uygun olarak onarılarak ve yapının günümüz için gerekli konfor koşulları sağlanacaktır. Sürdürülebilir bir koruma anlayışı için yapı özgün işlevi olan konut olarak kullanılmaya devam edilecek ve bu değerli kültür varlığı gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with the Hasan Hüseyin Yeşilkaya Residence, which is one of the traditional civil architecture examples in the center of Yozgat. The aim of the study is to document the present condition preparing the measured drawings, to determine the original condition by means of the restitution project, to detect the alterations occurred and to conduct a restoration project with house function in the light of the restitution project. In the scope of the thesis, the urban site of Yozgat, the surroundings of the Hasan Hüseyin Yeşilkaya Residence and its present condition are analyzed and with the help of the comparative studies and historical analyses, the original condition of the residence is examined. Then, in accordance with the restoration project, the residence is to be restorated and the necessary conditions are to be provided in a modern way. For a continuous protection, the residence is to be used as a house in accordance with its original function, and this valuable cultural heritage is to be transferred to the next generations in a healthy way.