Yapıştırılmış ve pim bağlantısı uygulanmış metal levhalardaki gerilmelerin analizi
Analysis of stress in adhesively bonded and pinned metal sheets
  1. Tez No: 325468
  2. Yazar: HAKAN PALANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Mekanik birleştirmeler, yapıştırma bağlantıları ve bunların beraber kullanılmaları ile oluşturulan karma bağlantılar, özellikle son zamanlarda endüstriyel malzemelerin birleştirilmelerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pim bağlantılı, yapıştırma bağlantılı ve hem pim hem de yapıştırmalı alüminyum levhaların gerilme analizinin yapılmasıdır. Bu farklı bağlantılar önce sadece çekme yükü etkisinde analiz edilmiştir, daha sonra çekme yüküyle birlikte ısıl yük beraber uygulanarak analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz için sonlu elemanlar metodu (FEM) kullanılmıştır. Bu amaçla, hem modelleme hem de analiz sürecinde ANSYS 10.0 sonlu elemanlar yazılımından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, mechanical joints, adhesive joints and hybrid joints combined adhesive and pinned joints are used to connect of industrial materials specially. The aim of this study was to carry out a stress analysis of pinned joint, adhesively bonded joint and a hybrid joint designed with both pin and adhesive for aluminum plates. These different joints were analyzed firstly under tensile loading and then analyses were performed under both tensile and thermal loadings. The finite element method (FEM) was used for analysis. For this purpose, ANSYS 10.0 finite element software was utilized during both modeling and solution processes.