Aksaray ili merkez ilçesinin yüzey ve yeraltı su potansiyelinin ve su kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determining the surface and underground water potential and water quality parameters of the centre district of the province of Aksaray
  1. Tez No: 325484
  2. Yazar: MURAT EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİM ELHATİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Aksaray ili yüzey ve yer altı su potansiyelinin belirlenmesi ve merkez ilçesi su kaynaklarının kalite parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlameteoroloji müdürlüğünden yağış ve sıcaklık verileri alınarak Aksaray ili için su bilançosu tablosu hazırlamış ve bilanço sonuçları yorumlanmıştır.Su kalite parametrelerinin incelenmesi amacıyla, belirlenen numune noktalarından 2011 yılında 5 peryotta numuneler alınmış ve analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, kıta içi su kaynakları kriterleri ve içme suyu kriterleri açısından değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda Aksaray ilinin ileriki dönemlerde olası bir su sıkıntısı yaşayabileceği, bu nedenle gerekli önlemlerin alınması gerektiği elde edilmiştir. Su kalitesi açısından Aksaray ili merkez ilçesi su kaynaklarının içme suyu açısındanelverişli olduğu, kıta içi su kalite kriterleri açısından bazı parametreler bazında 1. sınıf su kalitesinden saptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the surface and underground water potential of the province of Aksaray and examine the quality parameters of water sources of the centre district. With this purpose, rain and temperature data were collected from the directorate of meteorology and a water balance table was prepared of the province of Aksaray and the results of this balance was interpreted.5 period samples were taken from the sample locations specified in 2011 for the examination of water quality parameters and then analysed. The results of the analysis were evaluated according to criteria of intracontinental water sources and potable water.With the results of the study, it has been asserted that there may be a probable water problem in the future for the province of Aksaray and therefore required measures need to be taken. It has been observed that the centre district of the province of Aksaray is voluminous in terms of water sources, however, deviates from the 1st class water quality in terms of some parameters with respect to intracontinental water quality criteria.