Betona yapıştırılmış ve ankrajlı lifli polimer levhaların araştırılması
An invertigation of carbon fiber reinforced polymers anchored and bonded to concrete
  1. Tez No: 325485
  2. Yazar: KIVANÇ BAYAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda Lifli Polimer (LP) levhalar çeşitli bilim dallarında geniş kullanım alanları bulmuştur. İnşaat mühendisliğinde ise betonarme yapıların onarım veya güçlendirilmesi alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. LP levhalar ile ilgili öncü araştırmalar malzemenin temel özelliklerinin belirlenmesine yöneliktir. Beton veya tuğla üzerine LP levhaların yapıştırılması ve malzeme üzerindeki gerilme dağılımı konusunda yeterince bilgi birikimi olmasına rağmen, levha uçlarında kullanılan LP ankrajlarıyla ilgili literatürde az sayıda araştırmaya ulaşılmıştır. Bu araştırmada betona yapıştırılmış iki ucundan ankrajlı LP levhalar incelenmiştir. LP levhaların betona ankrajlanmasında literatürde de yer bulan iki yöntem kullanılmış ve birbirine göre üstünlükleri ve sakıncaları araştırılmıştır. Yöntemler LP levhanın doğrudan veya fan ankraj şeklinde bağlanmasıdır. Araştırmada incelenen diğer konu ise levha uçlarında kullanılan ankraj sayısıdır. Deneysel çalışmada sabit moment bölgesinde çentiği olan betonarme kirişler kullanılmıştır. Kirişlerin çekme bölgesine LP levhalar deney programında belirtilen şekillerde yapıştırılmıştır. Deney elemanları tekrarlı dört nokta yüklemesi altında test edilmiştir. Çalışmada incelenen değişkenler LP levhanın uçlarındaki ankraj çeşitleri ve ankraj sayısıdır. Deneysel çalışma sonucunda bir adet fan veya doğrudan ankraj kullanılmasıyla benzer sonuçlar elde edilmiştir. Ankraj sayısının artırılmasında ise doğrudan ankrajlı deney elemanlarında başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon Fiber Reinforced Polymers (CFRP) is used for strengthening or retrofitting of RC structures frequently at last decades. Although there are studies about the stress distribution between CFRP plates and concrete, there are very limited amount of studies about the behaviours of anchorages that are applied to ends of CFRP plates used for connection. Connecting diagonal strips of CFRP to columns and beams of masonry infilled RC frames is a significant problem. In this study, two different anchoraging techniques of CFRP plates to concrete that found its place in literature are compared with their pros and cons. Load carrying capacity and behaviours of CFRP plates that are bonded and anchoraged from both ends are investigated fully. RC beams with a notch at the constant moment region and without any tension reinforcement at notch region are used in the study. CFRP plates are bonded to tension region of RC beam like described in the experimental programme. Specimens are tested under monotonous four points loading. Parameters that are investigated in this study are the anchorages types and the number of applied anchorages. Similar results were optainedby using a fan or direct application of anchorage in experimental study. Succesfull results were optained, when the number of anchorage were increased in, the specimens with direct application of anchorage.