Sivil toplum kuruluşlarında bilişim sistemleri yönetiminin analizi ve model bir yapının oluşturulması
The analysis of managing it systems for non-governmental organizations and building a model structure
  1. Tez No: 325487
  2. Yazar: ERCAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma ile Sivil Toplum Kuruluşları'nda (STK) örnek olarak kullanılabilecek, kuruluşun ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilişim yapısı oluşturulması hedeflenmiştir. Ülkemizde Sivil Toplum Kuruluşlarının önemli bir kısmı bilişim konusunda henüz yeterli tecrübe ve birikime sahip olmadıklarından ne tür bir bilişim sistemi kullanacaklarını bilememekte ve kurum hedeflerine ulaşmaya çalışırken birçok zorlukla karşılaşmaktadırlar. STK'larla yapılan, bilişim yapılarının işleyişini konu alan anket çalışması, bu ihtiyaçları daha net ortaya koymaktadır. Buradan yola çıkarak örnek bir model sunulmaktadır. Bu model, tüm STK'larda kolayca uygulanabilecek türden olup, oluşumunda birçok STK incelenmiş, anket hazırlanmış, sorular sorulmuş ve ölçümlenmiştir. Sonuç olarak ortaya çıkarılan model yapıdan çoğu STK'nın yaralanabileceği düşünülmektedir. Oluşturulan rol modeli benimseyen Sivil Topum Kuruluşları bilişim yapılarını, iletişim ağlarını güçlendirebilecekler, sosyal medyayı, interneti, e-posta sistemlerini daha etkin kullanarak daha çok gönüllüye, bağışçıya, destekçiye ulaşma imkânı bulacaklardır. Yapıların oluşturulmasında 5N1K yaklaşımından yararlanılmıştır. Bu çalışma örnek sanal bir STK, Doğa Vakfı (DOVAK) üzerinde kurularak vakfın bilişim yapısı oluşturulmuştur. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki bilişim yapılarını oluşturmanın maliyetleri oldukça yüksektir. Çalışmada ayrıca minimum teknoloji maliyetleri ile bu yapıların nasıl oluşturulabileceği de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, building a sample Information Technology (IT) structure for Non-Governmental Organizations (NGO), to meet the needs of the organization is aimed. Since a vast majority of NGOs in our country have got either little or no experience and knowledge at all of IT, they do not know where to start or/and to progress in the right direction. This may lead to many obstacles to achieve the goals of organization. This can be easily concluded from the survey carried out in the scope of this work. As the survey comprises many NGOs, it is also used for the suggested IT model which would be benefitted to all kinds of Civil Society Organizations. With the help of this model an intuition or organization is expected to improve their IT infrastructure, network connections, and accessibility to the social media by having well established Internet and e-mail services which are the keys to reach more volunteers and supporters. 5N1K approach used in this study. The new model is shown and tested on a virtual organization called ?DOVAK?. This work also indicates that how such a system to be built with a minimised cost.