Web tabanlı sivil toplum kuruluşu yönetim sistemi tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of a web-based civil society organization management system
  1. Tez No: 992609
  2. Yazar: SHOHRAT NEPESOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bir sivil toplum kuruluşunda üyelik işlemleri, aidat takibi, burs yönetimi ve toplantı süreçlerinin tek bir platform üzerinden yürütülmesini sağlayan web tabanlı bir bilgi yönetim sistemi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Sivil toplum kuruluşlarında veri akışının çoğu zaman dağınık yapıda olması, işlemlerin manuel yöntemlerle tutulması ve bilgiye erişimde gecikmeler yaşanması, dijital bir çözümün gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda çalışma hem mevcut işleyişi inceleyen hem de bu ihtiyaçları karşılayacak bir sistem tasarlayan uygulamalı bir araştırma niteliği taşımaktadır. Araştırma kapsamında önce STK'ların yasal yükümlülükleri, iş süreçleri ve mevcut dijitalleşme düzeyi değerlendirilmiş; ardından kullanıcı gözlemleri, doküman incelemeleri, sistem logları ve yüz yüze mülakatlardan elde edilen verilerle gereksinim analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda PHP ve MySQL tabanlı modüler bir yapı oluşturulmuş; üye yönetimi, aidat–bağış kayıtları, burs işlemleri, raporlama ve rol tabanlı yetkilendirme gibi fonksiyonlar sisteme entegre edilmiştir. Ayrıca daha önce Access üzerinde tutulan verilerin yeni sisteme aktarılması sağlanarak veri bütünlüğü korunmuştur. Geliştirilen sistem, dört farklı kullanıcı türü üzerinde test edilerek doğrulanmış; iş akışlarının düzenli biçimde yürüdüğü, erişim kontrollerinin doğru çalıştığı ve temel işlemlerin hatasız biçimde gerçekleştirildiği görülmüştür. Kullanıcı geri bildirimleri doğrultusunda arayüz düzenlemeleri yapılmış ve form alanları, raporlama seçenekleri ile uyarı mekanizmaları iyileştirilmiştir. Test sonuçları, uygulamanın hem performans hem de veri güvenliği açısından beklentileri karşıladığını göstermiştir. Çalışma, Yönetim Bilişim Sistemleri alanına özellikle STK'ların dijital dönüşüm süreçlerine ilişkin somut bir örnek sunması yönüyle katkı sağlamaktadır. Modüler yapısı, veri odaklı işleyişi ve şeffaf kayıt mekanizmalarıyla sistem, STK'ların karar alma süreçlerini destekleyen işlevsel bir çözüm ortaya koymuştur. Geliştirilen platform, benzer ölçekteki STK'lar için uygulanabilir bir sistem tasarımı örneği niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a web-based information management system that enables membership processes, dues tracking, scholarship management, and meeting operations within a civil society organization to be managed through a single platform. In many non-governmental organizations, data flows are often fragmented, records are kept manually, and access to information is delayed. These challenges indicate the need for a digital and centrally managed system. Accordingly, the study adopts an applied approach that examines the current workflow and designs a system that responds to these needs. Within the scope of the research, the legal obligations, operational processes, and digitalization level of NGOs in Türkiye were reviewed. Requirements were identified through user observations, document analysis, system log evaluations, and face-to-face interviews. Based on these findings, a modular structure built with PHP and MySQL was developed. The system includes core functions such as member management, dues and donation tracking, scholarship processing, reporting tools, and role-based authorization. In addition, data previously stored in Microsoft Access was transferred into the new structure to ensure consistency and continuity. The implemented system was tested with four different user roles, and the results confirmed that operational flows functioned correctly, access permissions worked as intended, and essential tasks were completed without errors. User feedback led to several improvements, including clearer form structures, enhanced reporting options, and more informative notification messages. Overall, performance and security tests indicated that the system meets the expected operational standards. This study contributes to the field of Management Information Systems by offering a concrete example of digital transformation within NGOs. With its modular structure, data-oriented approach, and transparent record-keeping mechanisms, the system provides a practical solution that supports managerial decision-making. The developed platform also presents a scalable and applicable model for NGOs of similar size and organizational structure.