Catch & release thıol reactıve hydrogels
Tersinir-tiol bağlanabilen hidrojeller
  1. Tez No: 325499
  2. Yazar: MERVE COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hidrojeller bir çok alanda yüksek kullanım potansiyeline sahip olduklarından oldukça ilgi çeken yapılardır. Hidrojeller, doku mühendisliğinde, ilaç salınım sistemlerinde, biyosensörlerde ve yara iyileştiren giysilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda iyi yapılanmış ve yapımı kolay hidrojellere ve hidrojel desenlere karşı bir ilgi vardır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, PEG bazlı, tiol gruplarına tersinir biçimde reaktif olan, çeşitli miktarlarda pridil disülfit grubu içeren dökme hidrojeller, fotopolimerizasyon başlatıcı ve PEGDMA çapraz bağlayıcı varlığında fotopolimerizasyon ile sentezlenmiştir. Hidrojellerin su çekme kapasitelerini ölçülmüş ve yüzey morfolijileri elektron taramalı mikroskop (SEM) ile incelenmiştir. Tiol-disülfit değişim reaksiyonu mekanizması kullanılarak, glutatyon (GSH) ile, hidrojellerin zamana bağlı piridotayon salınım profili, ultraviyole-görünür bölge spektroskopisi ile elde edilmiştir. İkinci bölümde, PEG bazlı, üç boyutlu, tiol gruplarına karşı tersinir olarak reaktif olan hidrojel mikrodesenler fotopolimerizasyon ile sentezlenmiştir. Tiol içeren florasan boya moleküllerinin hidrojel desenlere sabitlenmesi ve bağlanan moleküllerin yüzeyden GSH ve DTT ile ayrılması sağlanmıştır. Tiol içeren biyotin türevi, tiol reaktif hidrojel mikrodesenlere oda koşullarında kovalent olarak bağlanmıştır. Biyotinlenmiş hidrojel mikrodesenlere TRITC-extravidin sabitlenmesi ve sabitlenen moleküllerin yüzeyden DTT ile ayrılması sağlanmış ve floresan mikroskobu ile takip edilmiştir. Üçüncü kısımda, belli oranda pridil disülfit ve çeşitli miktarlarda furan korumalı maleimid içeren, tiol gruplarına reaktif ortogonal dökme hidrojeller fotopolimerizasyon ile sentezlenmiştir. Hidrojellerin termogravimetrik analiz çalışmaları, monomer içeriğinin kontrolü için yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hydrogels have attracted remarkable attention since they have high potential uses in many fields. They are commonly used in tissue engineering, drug delivery systems, biosensors and wound healing dressings. Recently, there is a great interest in fabricating well defined functionalizable hydrogels and hydrogel micropatterns. This study has three parts. In the first part, PEG-based, reversible-thiol reactive hydrogels containing various amount of pyridyl disulfide functional group were synthesized by photopolymerization in the presence of photoinitiator and PEGDMA crosslinker. Swelling studies were conducted and surface morphology of the hydrogels were examined by scanning electron microscopy (SEM). Time-dependent pyridothione release profiles of the bulk hydrogels provided with using glutathione (GSH) were obtained using via UV-vis spectroscopy. As expected, it was found that release of pyridothione depends on thiol-disulfide exchange reaction mechanism. In the second part of the study, PEG-based 3D, reversible-thiol reactive hydrogel micropatterns were fabricated by photopolymerization. Immobilization of thiol containing fluorescent dye, BODIPYC10SH onto the hydrogel micropattern were performed and release of the immobilized molecules from the surface were achieved using GSH and dithiothreitol (DTT). Thiol containing biotin derivatives were covalently attached to the thiol reactive hydrogel micropatterns under mild condition. Immobilization of TRITC-extravidin onto biotinylated hydrogel micropatterns and release of immobilized molecules from the surface were performed using DTT and investigated using fluorescence microscope. In the third part, thiol-reactive orthogonally functionalizable bulk hydrogels containing pyridyl disulfide functional group in certain ratio and additionally various amount of furan protected maleimide functional group were synthesized by photopolymerization. Thermogravimetric analysis of these hydrogels were conducted to demonstrate control over monomer incorporation.