Fabrication of hydrophilic magnetic nanoparticles
Hidrofilik yüzeyli manyetik nanoparçacık üretimi
- Tez No: 325503
- Danışmanlar: PROF. NAZ ZEYNEP ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Nanoparçacıkların (NPlerin) manyetik özellikleri onların yönlendirilebilen ve kendi kendine sıralanabilen nano boyutlu yapılar oluşturulmalarını sağlar. Bu çalışmada kullanılan manyetik NP olarak magnetit (Fe3O4) NPler kullanılmıştır. Bu parçacıklar, biyolojik uygulamalar da dahil olmak üzere birçok farklı alanda önemli uygulama potansiyeline sahiptirler. Ancak magnetit NPler yapıları gereği hidrofobik yüzeye sahiptirler, bu yüzden sulu ortamlarda yalın halleriyle bulunamazlar. Biyolojik uygulamalarda kullanıma uygun olabilmeleri için yüzeyleri modifiye edilmelidir. Bu projede amaçlanan yüzey modifikasyonu yüzeyin SiO2 ile kaplanmasıdır. Silis kaplama (Si-kaplama) iki yöntemle gerçekleştirilebilir; ?in situ? kaplama yöntemiyle, hem magnetit sentezinin hem de Si-kaplamanın aynı tepkime karışımı içinde yapılması ve ?önceden hazırlanmış magnetit NP? yöntemiyle de, bu magnetitlerin katı haldeyken önce mikroemülsiyon (ME) içinde dağılımlarının sağlanması, sonra da SiO2 ile kaplanması bu iki yöntemi özetler. Tepkimeler iki yöntemde de ters (yağ-içinde-su) ME içinde gerçekleşir. Tüm tepkimelerde yüzey-aktif-madde olarak AOT, yağ fazı olarak da n-heptan kullanılmıştır. NPlerin boyut kontrolü, içerisinde sentezlendikleri nano boyutlu damlacıkların boyutları kontrol edilerek sağlanır. AOT ile hazırlanmış ME'larda ?in situ? yöntemiyle sentezlenen NPlerde yüzey kaplamasının ?önceden hazırlanmış magnetit NP? yöntemiyle sentezlenen parçacıklara kıyasla daha başarılı oldukları gözlenmiştir. Bu parçacıklar ?önceden hazırlanmış magnetit NP? yöntemiyle sentezlenenlere kıyasla daha geniş bir çap aralığına sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Magnetic properties of nanoparticles (NPs) enable them to be oriented and self-assembled into nanostructures. Magnetic nanoparticles (MNPs) used in this study are magnetite (Fe3O4) NPs. These particles have great application potential in various fields including bioapplications. However, magnetites by their nature, have hydrophobic surfaces, hence cannot be used in aqueous media as bare particles. In order magnetites to be biocompatible, they need surface modifications. The surface modification this project aims involves coating them with SiO2. Silica-coating (Si-coating) can be achieved with two methods; ?in situ? coating of magnetite NPs where both magnetite synthesis and Si-coating occur in the same reaction mixture, and coating of pre-prepared magnetite NPs where solid NPs are first dispersed, then coated with SiO2. In both methods the reaction takes place in aqueous cores of water-in-oil (w/o) microemulsion (ME). AOT is the surfactant used in all reactions, where n-heptane is the oil phase. The NP size is controlled by controlling the nanodroplet size within the ME. It has been observed that ?in situ? method resulted in NPs where coating was more successful when compared with the ?pre-prepared particles? method in AOT-stabilized reverse ME. The particles obtained were more polydispersed compared to the pre-prepared reaction.