Kitle sporunun teşviki açısından tesis ve politikaların belirlenmesi Kocaeli il örneği
  1. Tez No: 32552
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA YORULMAZLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmamızda ve tüm kanun, tüzük ve bilimsel spor makalelerinde sporun yeri ve önemi belirtilirken, ayrıca sporun kitlelere ulaştırılması ve halkın spora karşı ilgisinin arttırılması ön plandadır. Bizde Kocaeli ili araştırmamızda, Türkiye'deki spor tesisi politikaları, öncelikli spor dalları ve sportalebine etki eden faktörler ele alınmaktadır. Buna istinaden ilk olarak, araştırma problemleri geliştirilmiş ve hipotezler belirlenmiştir. İkinci bölümde literatürçalışması olarak ilin Tarihi, coğrafi yapısı, sosyo-ekonomik durumu ilin spor tarihi, spor yatırımları, spor faaliyetleri araştırılmıştır. Uygulama kısmından önce, kullanılan materyal ve metodlar belirlenmiştir. Uygulamada ise Kocaeli halkının sporsuz spor branş larına karşı ilgisi, eğitim, cinsiyet, yaş ve gelir durumları, sosya- ekonomik ve sosyo-kültürel özellikleriyle, ülke ve il düzeyinde tesislerin yeterliliği belirlenmiştir. Çalışmamızda bütün bu bilgi ve verilerin elde edilmesinde değişik teknik ve verilerden yararlanılmıştır Özellikle tarihi metod kullanılmıştır. Gerek merkezi, gerek merkezi idarenin ilde bulunan kurum ve kuruluşlarından ve yerel yönetimlerin çalışma, yayın ve kayıtlarından yararlanılmıştır. Araştırmalarım da ayrıca, anket, gözlem, karşılıklı görüşme gibi tekniklerden yararlanılmıştır. Araştırmamız tüm bölümleri kapsayan bilgi ve verilerin bir genel değerlendirilmesi niteliğini taşıyan genel değerlendirme ve sonuç bölümüyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our constitution and all the laws, statutes, scientific sports aticles soy : sports activities shaclal be arrived to all the sections of the community. Adding to that sports must become on intorest in thecommunity, as it symbolizos peace, priondship and love. The research for the city Kocaeli is absut the politics of the sports fields in Turkey, the sports vhich interents people much and the factors that offect people's demordfor the supports. Adding to all that the research problems developed and hypot hesis determined. In the second part Kocaeli's history, geogrophy, sports history, investipations for sports, sports activities, the city's society and economy reseorched with a great core. Before reseorching all these the equipments and the method determined. In the research the level of education in the city; people's sexuality, income, age are told. Especially. The research for the sports fields is enouph or not ip very important, because this is the bigpest problem in our country which precents sports acti- cities in Turkey. During the research we wed lots of data and methods Historical method played a preat role. Op course we didn't porget to use the archives of the cityl (newpopers, sports megezires and otvera publiciotiors ore alss used). We benefiled anquiry, observation, conversation methods and en joyed these techiniques. As the research ends, hore is an ending pert which includes all the ceotions, knowledges and the techniques.