Teachers' content knowledge in teaching slope of a line
Öğretmenlerin doğrunun eğiminin öğretimi ile ilgili mesleki alan bilgisi
  1. Tez No: 325517
  2. Yazar: OĞUZ KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FATMA ASLAN-TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı matematik öğretmenlerinin ders sırasındaki mesleki alan bilgilerinin incelenmesidir. Araştırma beş yılı aşmamış olmak kaydı ile farklı sürelerde öğretmenlik tecrübesine sahip altı öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı, katılımcılarla derslerini nasıl anlatmayı planladıklarını öğrenme amaçlı yarı-yapılandırılmış ders öncesi mülakat, doğrunun eğimi konusunun anlatımı sırasında video kayıt ve gözlem raporları ve en son yarı-yapılandırılmış ders sonrası mülakat gerçekleştirmiştir. Elde edilen verilen çözümlenmiş ve açık kodlama ile kodlanmıştır. Ders kayıt verileri Bilgi Dörtlüsü (Knowledge Quartet) ünitelerine göre analiz edilmiş elde edilen verilerin mülakatlardan elde edilen verilerle üçlenerek geçerliği ve güvenirliği artırılmıştır. Bulgular dört grupta sunulmuştur. Bu gruplar sırası ile öğretmen adayları (öğretmenlik tecrübesi olmayanlar), mesleğe yeni başlamış öğretmenler (1-3 yıl öğretmenlik tecrübesi olanlar), deneyimli öğretmenler (3-5 yıl öğretmenlik tecrübesi olanlar) ve en son olarak grupların derslerindeki mesleki alan bilgisi karşılaştırması şeklinde verilmiştir. Veriler her grup için modelin üniteleri bağlamında sunulmuş ve karşılaştırma tabloları verilmiştir. Araştırmada doğrunun eğiminin çalışılmış olması bu konu hakkındaki öğretmen bilgisini ve konunun öğretimi hakkında önemli ve çeşitli bilgileri ortaya koymuştur. Bu çalışma modelin ilk ünitesi olan Temel ünitesinin öğretmenlerin ders işleyişlerindeki önemini göstermiştir. Ayrıca bu çalışmada bu ünite açısından bakıldığında öğretmenlerin belli bir dönemi aşan deneyimiyle, bilgilerinin artışı arasında bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Öğretmenlikte deneyim süresine bağlı olarak hem alan bilgisinin hem de bu alanın nasıl öğretileceğine dair bilgilerin artışı yine bu çalışmanın bulguları arasında yer almaktadır. Mesleğe yeni başlamış öğretmenler ve öğretmen adaylarını açısından ise oldukça paralel bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate teachers? content knowledge -subject matter knowledge (SMK) and pedagogical content knowledge (PCK)- during teaching the slope of line in eighth grade. The study focused on two pre-service, two novice, and two experienced primary mathematics teachers? content knowledge in instruction. The study included a semi-structured pre-interview with the participants on the ways they were planning to teach, observation and video recording of lessons on slope of line, and finally a semi-structured post-interview. Instructions and interviews were transcribed and coded by open coding. The video recorded data were analyzed in terms of the units of a framework, Knowledge Quartet (KQ), and triangulated with the interview data. Findings were reported in four sections. The sections in which the findings were reported in terms of the units of the analytical framework were (i) the pre-service teachers (no official teaching experience), (ii) the novice teachers (1-3 years of teaching experience), (iii) the experienced teachers (3-5 years of teaching experience), and finally (iv) the comparison of teachers? content knowledge. Findings were reported in terms of the four units of the framework with a comparison table among the participants. The study of the slope of lines provided a rich source to interpret teachers? content knowledge in this mathematical concept and its teaching (SMK and PCK). The study provided that foundational knowledge was significantly observed in teachers? instruction. In addition, this type of knowledge was considerably significant in experienced teachers? instructions. Findings indicated also that as teachers become more experienced, they may have more robust content knowledge (SMK and PCK). As experienced teachers differed from their novice and pre-service colleagues, not much significant differences were observed between groups of novice and pre-service teachers in terms of their content knowledge of teaching slope of a line based on KQ.