The Role of content schema related pre-reading activities: More content-schema induced pre-reading activities or more grammar based pre-reading activities in ELT classes? (The Effectiveness of
İçerik şemaya dayalı ön okuma çalışmalarının yabancı dil sınıflarındaki rolü
  1. Tez No: 94265
  2. Yazar: EMİNE ARDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET 1980'li yıllardan başlayarak öğrenme, okuma ve yabancı dil öğretimindeki gelişmeler farklı bir bakış açısına kavuşmuştur. Bu araştırma, bu gelişmelerin ışığında, okuma yetisini geliştirmeyi amaçlayan uygulamaların, yabancı dil sınıflarındaki Türk öğrencileri nasıl etkilediğini gözlemlemek için yapılmıştır. Çalışma, başarılı dil öğrenimine ulaşabilmek için gerekli olan okuma sürecinin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini incelemektedir. Çalışma, ayrıca, bugünkü yabancı dil öğretimindeki okuma sürecinin, genel bir profilini ortaya koymakta ve şema kuramının anlamlı okuma sürecine etkilerini incelemektedir. Bu nedenle, 1980'li yıllardan bu yana okuma öğretiminde yenilik olarak kabul edilen iki terim üzerinde sınıf içi bir uygulama ve buna bağlı istatistiksel bir araştırma yapılmıştır. Bu terimler“şema kuramı”ve“etkileşimsel okuma modeli”dir. Çalışmanın hipotezi, şema kuramının yukarıdan-aşağı ve aşağıdan-yukarı okuma modelleriyle birlikte yabancı dil sınıflarında etkileşimli olarak kullanılması gerektiğidir. Her ne kadar yukarıdan-aşağı ve aşağıdan-yukarı okuma modelleri okuma derslerinde kullanılıyorsa da şema kuramı olmadan etkileşimsel bir okuma modeli yaratmak anlamlı okuma süreci için yeterli olmamaktadır. Çalışmaya“yabancı dil sınıflarında daha fazla içerik şemasına dayalı ön okuma alıştırmaları mı, yoksa dilbilgisine dayalı ön okuma alıştırmalarıXI mı daha fazla yapılmalı?”sorusu temel oluşturmuştur. Dolayısıyla şema türleri içinde yalnızca içerik şemasına bağlı ön okuma alıştırmaları ve bu alıştırmaların yabancı dil sınıflarındaki başarısı gözlemlenmiştir. İçerik şemasına dayalı ön okuma çalışmalarının etkileri sorgulanırken, öğretim önerisi olarak bazı ön-okuma alıştırmaları sunulmuştur. Çalışmayı desteklemek amacıyla, 50 öğrenciyle iki sınıfı kapsayan istatistiksel bir inceleme yapılmıştır. Sınıflar rasgele seçim usulü ile bir askeri lisenin hazırlık sınıfından seçilmiştir. Katılımcılara, aynı öğretmen tarafından, haftada iki saatten toplam 24 saat olmak üzere iki buçuk ay eşit miktarda okuma alıştırmaları uygulanmıştır. İstatistiksel araştırma yapmadan önce, öğrencilerin lise öncesi eğitimleri ve aile yaşantıları hakkında bilgi vermesi, çalışmaya ışık tutması amacıyla Türkçe bir anket uygulanmıştır. Bunu İngilizce dil seviyelerini ölçmek için verilen bir ön test izlemiştir. Uygulamanın sonundaysa öğrencilere bir son test verilmiştir. Uygulama sırasında, uygulama grubunda bazı ön okuma alıştırmaları ve diğer alıştırmalar ana dilde yapılmış ve son test her iki gruba da Türkçe uygulanarak sonuçları ayrıca değerlendirilmiştir. Kontrol grubundaysa ana dil kesinlikle kullanılmamış sadece hedef dil kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, uygulama grubunun hem Türkçe hem İngilizce son test sorularını cevaplama hem de genel uygulama süreci açısından çok daha başarılı olduğu ve kalıcı bilgiler edindiği gözlemlenmiştir. Bundan dolayı, yabancı dil sınıflarında içerik şemaya dayalı ön okuma çalışmalarının Türk öğrenciler üzerinde daha olumlu sonuçlar bıraktığı kanısına varılmıştır. İçerik şemasına dayalı çalışmalar okuma yetisini güçlendirmektedir.xii Sonuç olarak, araştırma, okuma öncesi şemayı harekete geçiren alıştırmaların, yabancı dil sınıflarındaki Türk öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemiş ve çalışmanın hipotezini doğrulayan bulgulara ulaşılmıştır. "EtC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKESİ
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY From the beginning of the 1 980's, the developments, in the scope of learning, foreign language and reading instruction have had a different viewpoint. This research, under the light of these developments, was brought about to see how these innovations and their applications influence Turkish students in foreign language classrooms. The study assesses carefully how the process of reading comprehension comes about to reach successful language learning. On the other hand, the study covers a general profile of reading instruction in today's Foreign Language Teaching Instruction and it represents the schema knowledge1 in reading and the outcome of schema in meaningful reading process. Thus, since the beginning of the 1 980's, some new terms that were accepted as innovations in reading instruction form the classroom application and statistical evaluation. These are“schema theory”and“interactive reading model.”The hypothesis of the study based on the idea that schema theory should be advanced in English foreign language (EFL) reading classes together with both top-down and bottom-up2 reading model. Supplementary to this approach in reading instruction, schema theory ' (Carrell, 1993,5) Background knowledge of a particular area. 2 (Anderson et al, 1993, 38) Top-down reading model: The reader is mostly concerned with the local cohesion, paragraph structuring, topic of discourse, inferencing and world knowledge in a reading text. Bottom-up reading model: The reader is mostly concerned with the graphic features, letters, words, phrases and sentences in a reading text.vıii is an assessment theory, which helps reaching meaningful reading instruction and has different types like linguistic, formal, strategy, and content schema. In this study, only the role of content schema related pre-reading activities their effectiveness and sufficiency for reading texts in ELT classes were ascertained. Thus, the study was grounded on the research question.“More content-schema induced pre-reading activities or more grammar based pre-reading activities in ELT classes?”Therefore, while questioning the influence of content-schema induced activities some pre-reading studies were implied as teaching suggestions Moreover, at the last part of the study the outcome of the suggested pre- reading activities was discussed. Hence, the study strives for investigating the advantages of the schema activating activities before reading activity in EFL classes. To advocate this study, the statistical search was done with 50 students, including two classes. Classes were selected at random from the preparation class in a high school. The participants were exposed to equal amount of reading instruction given by the same teacher for 24 hours in two and a half-months. (Two hours in a week). Beforehand the statistical search, the students were exposed to a questionnaire about their school, family lives and a pre-test to measure their English language proficiency levels. Following the application, the students were exposed to a post-test to observe how the content schema-induced activities influenced their reading ability. During the application, pre-reading activities and some of the otherix activities were done in Turkish and the posttest was given in Turkish to both groups and the evaluation was done. In the control group, only target language was used. The results were measured by t-tests. At the end of the study, the application group was much more successful in answering both Turkish and English post-test questions, and during the classroom application. Therefore, it can be said that; content- schema induced pre-reading activities are more meaningful than grammar based pre-reading activities in ELT classes. Content schema induced activities strengthen reading comprehension in foreign language classrooms. UÇ YÜKSEKÖ?RETİM KDJUJUi DOKÜMANTASYON MERKEZİ