Mesleki ve teknik eğitimde uygulanan Metge projesi öğretim programlarının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of METGE project curricula in vocational education and training based on the opinions of teachers and students
  1. Tez No: 141170
  2. Yazar: ÖZNUR ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu araştırmada, METGE Projesi öğretim programlarından Tekstil Konfeksiyon Alan Programının öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirilerek METGE Projesi program yapısı ve Tekstil Konfeksiyon Alan Programının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Bu amaçla, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünde görev yapmakta olan, en az üç yıldır Tekstil Konfeksiyon Alan Programım uygulayan öğretmenlerin ve en az üç yıldır Tekstil Konfeksiyon Alan Programında eğitim gören öğrencilerin Tekstil Konfeksiyon Alan Programı ilgili görüş ve düşüncelerini ortaya koymak amacı ile iki ayrı anket formu hazırlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de tüm illerde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Meslek ve Kız Meslek Liseleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Türkiye'nin gelişmişlik ve az gelişmişlik düzeyine göre 7 coğrafi bölgeyi temsil eden, her bölgeden bir gelişmiş, bir az gelişmiş toplam 14 ilde bulunan Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü' ne bağlı, Merkez Anadolu Meslek ve Kız Meslek Liseleri oluşturmaktadır. Anketlerin Türkiye çapında uygulanması için, Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığının (EARGED) desteği alınmıştır. EARGED anket formlarını çoğaltarak resmi bir üst yazı ile araştırmacının belirlediği okulların bulunduğu İl Milli Eğitim Müdürlüklerine göndermiş ve anketlerin doldurularak EARGED'e geri dönmesi sağlanmıştır. Anketler Türkiye çapında 97 öğretmene ve 611 öğrenciye uygulanmıştır. Veriler çözümlenirken frekans ve yüzde tabloları oluşturulmuş, öğretmen ve öğrencilerin aynı görüşlerdeki katılım oranlarındaki farkın belirlenmesi için Kay- Kare testi uygulanmıştır. Ayrıca öğretmen ve öğrenci görüşlerinin aritmetik ortalamaları alınmış görüşler arasındaki fark“t”testi ile karşılaştınlmıştır.11 Araştırma kapsamında elde edilen bulguların özeti aşağıda verilmiştir. l.Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı okullarda Tekstil Konfeksiyon Alan Programında görev yapmakta olan örneklem grubunu temsil eden öğretmenlerin çoğunluğu 1-20 yıl arasında hizmet vermektedir. 2. Tekstil Konfeksiyon Alan Programının amaçlan (alan dal tanımlan ve amaçlan) öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu tarafından kabul görmektedir. 3 -Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu Tekstil Konfeksiyon Alan Programının içeriğine ilişkin görüşlerin neredeyse tümüne katılmaktadır. îçerik öğretmenler tarafından benimsenmiştir. 4-öğretmenlerin çoğunun programın öğretim süreçlerine ilişkin görüşlerin büyük bir kısmma katılmaktadırlar. Tekstil Konfeksiyon Alan Programının öğretim süreci öğretmenler tarafından benimsenmiştir. 5-Tekstil Konfeksiyon Alan Programının öğretim materyallerine (modüllere) ilişkin görüşlere öğretmenlerin büyük bir bölümü kısmen katılmaktadır. Modüller öğretmenler tarafından benimsenmiştir. 6-Öğretmenler, Tekstil Konfeksiyon Alan Programının değerlendirmesine ilişkin görüşlerin birçoğuna kısmen katılmaktadırlar. Öğretmenler tarafından programın değerlendirilmesine yönelik görüşlerin büyük bir kısmı kabul görmektedir. 7- Örneklem grubundaki öğrenciler Erkek Terziliği ve Çorap Örme dallan hariç tüm dallarda eğitim almakta olup, öğrencilerin yansından fazlasının Kadın Giysi Tasanm dalında eğitim aldığı görülmektedir. Tekstil Konfeksiyon Alanında Kadm Giysi Tasanm dalı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen daldır. 8- Öğrencilerin, sektörle iletişim, sınıf içinde proje sunma, gezi gözlem ve inceleme yapabilmeye yönelik ifadeler haricinde diğer tüm görüşlerde öğretmenlerle hemfikir olduklan Tekstil Konfeksiyon alan programını kısmen de olsa benimsedikleri saptanmıştır.in 9-Öğretmenlerin ve öğrencilerin tüm görüşlerin 1.68'in üstünde bir değeri olması sebebiyle Tekstil Konfeksiyon Alan Programının genel olarak iyi hazırlanmış olduğu düşünülebilir. Aynca hizmet süresi 1 0 yıla kadar olan öğretmenlerle 1 1 yılın üzerinde olan öğretmenlerin görüşleri karşılaştırıldığında görüşler arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşlere katılım durumları incelendiğinde“Öğrenci sınıfta aktif durumdadır”,“Modüllerdeki bilgiler ve uygulamalar yeterli düzeydedir”,“Öğrenciler grup çalışmalarında görev almaktan hoşlanmaktadır”,“Tekstil Konfeksiyon alam sektörle işbirliği içindedir”ve“Öğrenciler sektörde staj yaparken zorluk çekmemektedir”görüşleri 0.01 düzeyinde anlamlı bulunurken,“Modüllerdeki faaliyetler öğrenciye yeni çözümler üretme becerisi kazandırmaktadır”,“Modüllerdeki faaliyetler sayesinde öğrenci alam ile ilgili gezi, gözlem ve inceleme yapabilmektedir”,“Modüllerde yeterli derecede örnek yer almaktadır”,“Dersler ve modüller teknolojik gelişmelere açıktır”ve“Öğrenciler sektörle iletişim içindedir”görüşleri 0.05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Diğer görüşlere katılım düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı“t”testiyle saptanmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Tekstil Konfeksiyon Alan Programının geliştirilmesi ve bu konuda yapılacak araştırmalara ışık tutması amacıyla öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, it is aimed to evaluate the Textile Ready-Made Clothing Field Program among the training programs of the METGE Project (Development Project for Vocational and Technical Education) in line with the opinions of the teachers and students and to examine the program structure of METGE Project and Textile Ready-Made Clothing Field Program. The descriptive research is based on survey model. Two different questionnaires are developed and implemented in order to identify suggestions and views of teachers of DG for Girls' Technical Education at least three years and students of Textile Ready-Made Clothing Field Program. The population of this investigation is Anatolian VET and Girls Technical Education bounded to Directorate General of Girls Technical Education under Ministry of National Education. The sample of the investigation is 7 geographical areas; from each area, one developed and one non-developed 14 High Schools of Central Anatolian VET and Girls Technical Education under Ministry of National Education. Support is provided from Department of Educational Research and Development (EARGED) in order to implement these questioners around Turkey. EARGED copied the questionnaires and sent to Provincial Directorates of National Education with an official letter and provided the answers. The questionnaires are implemented to 97 teachers and 611 students around Turkey. During the analysis of the data, frequency and percentage tables are developed, in order to identify the differences of participation rates between students and teachers CHI- square x2 test is implemented. Arithmetic mean of the views of both teachers and students are taken and the difference is compared with“t”test.The summary of the findings obtained in the scope of the research aimed at this purpose is stated below: 1. In the schools bounded to the Directorate General of Girls Technical Education, the majority of the teachers who represent the sampling group that is on duty in the Textile Ready-Made Clothing serve for a period of 1-20 years. Teachers in the sampling group deliver education in all branches except for Men's Tailoring and Sock Weaving and the majority of these teachers give education in the field of Women's Wear Design. 2. The purposes of the Textile Ready-Made Clothing (field branch definitions and purposes) are accepted by the majority of the teachers. 3. The majority of the teachers agree with almost all the opinions regarding the content of the Textile Ready-Made Clothing Field Program. The content has been adopted by the teachers. 4. The majority of the teachers agree with a great extent of the opinions regarding the training processes of the program. The teaching process of the Textile Ready-Made Clothing Field Program has been adopted by the teachers. 5. A great proportion of the teachers partially agree with the opinions regarding the teaching materials (modules) of the Textile Ready-Made Clothing Field Program. The modules have been adopted by the teachers however have not been totally accepted. The introduction part of the modules has been adopted by the teachers. The teachers partially agree with the opinions regarding the scope parts of the modules. The majority of the teachers partially agree with a part of the opinions concerning the activity plans of the modules. Approximately half of the teachers agree with almost all of the opinions regarding the problem status of the modules. 6. The teachers agree with a great number of the opinions concerning the evaluation of the Textile Ready-Made Clothing Field Program. Not all the opinions regarding the evaluation of the program, but a great number of them are agreed by the teachers.VI 7. Students in the sampling group take education in all branches except for Men's tailoring and Sock Weaving and more than half of the students take education in the branch of Women's Wear Design. The Women's Wear Design Branch is the mostly preferred branch by the students in the Textile Ready-Made Clothing Field. 8. It is identified that students are one minded in all views accept commutation with the sector, project presentation in class, study Visits and investigations and they partially accept Textile Ready-Made Clothing Field Program. 9. The views of teachers and students are over 1.68 therefore; one can say Textile Ready-Made Clothing Field Program is prepared well. Also, there are some considerable differences between the teachers who employed at most 10 years and more than ten years. When the agreement of the students and teachers to the views, the views of“The student is active in the class”,“Modular knowledge and implementations are in sufficient level”,“The students like take part in group work”,“Textile Ready-Made Clothing Field is in cooperation with the sector”and“The students are not having any difficulties in internships in the sector”is meaningful in the level of 0.01, on the other hand, the views of“Modular activities provide development of new solution skills to the student”,“The students are able to realize visits, observation and investigations”,“There are sufficient samples in the modules”,“Courses and modules are open to technological developments”and“The students are in communication with the sector”are found as meaningless in the level of 0.05. there are no meaningful differences between the other views and those are stated as t" test. Textile Ready-Made Clothing Field Program is developed and some suggestions in order to lighten the researches related to this field are developed in the line of the findings of the analysis.