Development and implementation of a training program designed to enhance prospective chemistry teachers' content knowledge, pedagogical content knowledge related to misconceptions and teaching efficacy beliefs
Aday kimya öğretmenlerinin alan bilgilerini, kavram yanilgilarina yönelik pedagojik alan bilgilerini ve öğretim öz-yeterlilik inançlarini arttirmayi hedefleyen bir eğitim programinin geliştirilmesi ve uygulanmasi
  1. Tez No: 325518
  2. Yazar: SİBEL YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BUKET YAKMACI GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma aday kimya öğretmenlerinin maddenin tanecikli yapısı, kimyasal denge ve asitlik kuvveti konularındaki alan bilgilerini, kavram yanılgılarına yönelik pedagojik alan bilgilerini ve öz-yeterlilik inançlarını arttıracak bir eğitim programı geliştirmek ve bu programın katılımcılar üzerindeki etkilerini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Katılımcılar bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 22 aday kimya öğretmenidir. Eğitim programı öğrenci kavram yanılgılarını dikkate alarak hazırlanmış, çeşitli öğretim stratejilerini içermiştir. Katılımcılar beş hafta süren eğitim programına katılmışlardır. Bu çalışmanın bulguları aday kimya öğretmenlerinin programa katılmadan önce çeşitli kavram yanılgılarına sahip olduğunu göstermiştir. Bu programa katılmanın sonucunda aday kimya öğretmenlerinin maddenin tanecikli yapısı, kimyasal denge ve asitlik kuvveti konularındaki alan bilgileri artmıştır. Bununla birlikte, çalışmanın sonuçları aday kimya öğretmenlerinin programa katılmadan önce kavram yanılgılarının doğası hakkındaki anlayışları bakımından ileri seviyede pedagojik alan bilgisine sahip olduğunu göstermiştir. Bu programa katılmanın sonucunda aday kimya öğretmenlerinin pedagojik alan bilgileri hem kavram yanılgılarının doğası hakkındaki anlayışları bakımından hem de öğrenci kavram yanılgılarının tespit edilmesi ve düzeltilmesine yönelik öğretim stratejileri bakımından gelişmiştir. Ayrıca, sonuçlar aday kimya öğretmenlerinin bazı öğretim yöntemlerini kullanmaya yönelik öğretim öz-yeterlilik inançlarının programa katıldıktan sonra arttığını göstermiştir. Son olarak, bulgular aday kimya öğretmenlerinin bazı kimya konularını öğretmeye yönelik öğretim öz-yeterlilik inançlarının kimyasal denge konusunda geliştiğini, maddenin tanecikli yapısı ve asitlik kuvveti konularında ise değişmediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop a training program in order to enhance prospective chemistry teachers? content knowledge in subjects of particulate nature of matter, chemical equilibrium and acid strength, pedagogical content knowledge related to misconceptions and teaching efficacy beliefs and evaluate the effects of this program on participants. The participants were 22 prospective chemistry teachers from a public university. The training program was designed according to student misconceptions in mentioned subjects and implemented several instructional strategies. The participants attended the training program which took five sessions. The findings of this study revealed that prospective chemistry teachers had several misconceptions before attending the training program. After attending the training program, the content knowledge of prospective chemistry teachers were increased in particulate nature of matter, chemical equilibrium and acid strength subjects. The results also indicated that prospective teachers had a high level of pedagogical content knowledge in terms of understanding the nature of misconceptions before attending the training program. Attending the training program increased prospective chemistry teachers? pedagogical content knowledge related to misconceptions in both of understanding the nature of misconceptions and strategies to identify and change student misconceptions aspects. Moreover, the results also showed that the teaching efficacy beliefs of prospective chemistry teachers in terms of efficacy in using particular teaching methods were increased after the training program. Finally, the results showed that teaching efficacy beliefs of prospective chemistry teachers in terms of efficacy in teaching certain chemistry subjects were enhanced in the subject of ?chemical equilibrium?, but not affected for the subject of ?particulate nature of matter? and ?acid strength?.