Optimal pricing and base stock determination in a multiclass M/G/1 make-to-stock queue
Bir stok için üretim yapan çok sınıflı M/G/1 kuyruğunda en iyi fiyatlama ve temel stok seviyesinin belirlenmesi
  1. Tez No: 325571
  2. Yazar: ÖZCAN ŞEKERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada tek üreticili çok sınıflı kuyruk sisteminin kar maksimizasyon problemi incelendi. Talepler bağımsız Poisson sürecine göre gerçekleşir ve üretim zamanı genel dağılımdadır. Taleplerin fiyat arttıkça doğrusal olarak azaldığı varsayılır. Her talep için üreticiye bir sipariş gönderilir ve FIFO disiplini altında bir kuyruk oluşur. Eğer envanter talep için yeterli değilse talep sonradan karşılanır. Her müşteri sınıfı için ayrı sonradan karşılanma bedeli ve fiyat seviyeleri göz önünde bulundurulmuştur. Envanterdeki ürünler için stokta tutma maliyetleri uygulanır. Öncelikle kar fonksiyonunun model formulasyonu gerçekleştitildi ve stok için üretim yapan M/M/1 sistemi altında incelendi. Sonra stok için üretim yapan M/G/1 sisteminin en iyi temel stok seviyesi formule edilmiştir. Tek fiyat altında temel stok seviyeleri kullanılarak stok için üretim yapan M/M/1 sistemlerinin dinamiği incelenmiştir. Stokta tutma ve sonradan karşılanma maliyetleri toplamının konveks olarak yaklaşık değerinin bulunması önerilmiştir. Bunun sonucunda konkav bir kar fonksiyonu elde edilir. Bu yolla yaklaşık en iyi varış oranları elde edilir. Temel stok seviyeleri de bu yaklaşık en iyi varış oranları kullanılarak elde edilir. Daha iyi yaklaşık sonuçlar bulmak için bir algoritma önerilmiştir. Yaklaşık değerler çeşitli parametreler ve üretim zamanı dağılımları atında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of profit maximization of a single-server multiclass queuing system is analyzed. Customer demands follow independent Poisson processes and service times have general distribution. The demand is assumed to decrease linearly as the price increases. For each arrival, an order is placed to the server and a single queue is formed under FIFO discipline. If the on-hand inventory is not enough to satisfy the demand, then unsatisfied orders are backordered. Different backorder costs and price levels are considered for each customer class. Holding cost is incurred for the on-hand items in the inventory.Firstly, model formulation of the average profit function is developed. It is analyzed under an M/M/1 make-to-stock system. Then, optimal base stock level of an M/G/1 make-to-stock system is formulated. The dynamics of profit functions of M/M/1 make-to-stock systems are analyzed by trying different base stock levels under a single price. A convex approximation of the sum of holding and backorder costs over arrival rates is proposed to obtain optimal pricing and base stock level. Base stock levels are determined by using approximate optimal arrival rates. An algorithm is proposed to improve the results of the approximation. Approximations are tested under various parameters and service time distributions.