Virtual screening and docking of potential Protein Kinase B inhibitors
Potansiyel Protein Kinaz B inhibitörlerinin sanal taraması ve doklanması
- Tez No: 325593
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTLU ÜLGEN, YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZKIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, pankreas ve yumurtalık kanseri vakalarının %30-40'ında aktivasyonu gözlenen protein kinaz B-ß (PKB-ß / AKT-2) için yeni ?ATP rekabetçi? inhibitörlerin moleküler doklanması hedeflenmiştir. AKT-2 proteininin farklı inhibitörlere bağlandığında geçirdiği yapısal değişiklikleri hesaba katmak için iki farklı AKT-2 yapısına, Phase ile üç boyutlu farmakofor filtreleme ve Glide ile çok adımlı doklama ve skorlama uygulanmıştır. CoCoCo molekül kütüphanesi isabet molekülleri (hit) bulmak için taranmıştır. Bu çalışmada kullanılan uygulama ile farmakofor oluşturma ve veritabanı tarama yöntemleri birleştirildi, bağlanma sırasındaki protein yapısal değişikliği iki farklı protein konformasyonu kullanılarak ele alındı, ve aynı zamanda korunmuş su molekülleri aktif bölgeye dahil edilerek çözünme etkisi dikkate alındı. Üst sıradaki moleküllerin AKT-2 ile olan etkileşimleri detaylı olarak analiz edildi ve Glide'ın nihai doklama sonuçları, önceden tanımlanmış inhibitörlerle yapılarına ve kimyalarına göre karşılaştırıldı. Sonuç olarak, on olası inhibitör önerildi ve bu moleküllerin ADME ve PKB-ß' ya seçicilik özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
This study aims to carry out a molecular docking process of novel ATP competitive inhibitors for protein kinase B-beta (PKBß / AKT-2), activation of which has been observed in 30-40% of ovarian and pancreatic cancers. 3D pharmacophore filtering by Phase and multistep docking and scoring by Glide were applied to two different conformations of AKT-2 to take into account the conformational change upon binding of different inhibitors. The molecule library CoCoCo was screened to find hits. The procedure employed here combines the pharmacophore building and database screening methods, considers the protein conformation change upon binding by using two different protein conformations and also takes into account the solvation effect by including conserved water molecules in the active site. The top ranked molecules were further analyzed according to their interactions with AKT-2 and the final docking results from Glide were compared with previously identified inhibitors based on structure and chemistry. As a main contribution, ten putative inhibitors were proposed and analyzed for absorption, distribution, metabolism, and excretion (ADME) properties and selectivity for PKB-ß.